A Duna Komárom-Esztergom megyei szakaszának ökológiai egyensúlya és horgászati vonzereje jelentős mértékben javulhat a közelmúltban végrehajtott nagyszabású haltelepítési programnak köszönhetően. A Komárom-Esztergom Megyei Horgászegyesületek Szövetsége (KEMHESZ), a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) által biztosított pályázati forrás segítségével, komoly lépést tett a folyó halállományának diverzifikálása és mennyiségi növelése érdekében.
A program egyik kiemelt eleme a ragadozó halállomány erősítése volt, amely kulcsfontosságú a vízi ökoszisztéma egészséges működéséhez. Ennek keretében Neszmély térségében, a folyó egyik mellékágába precízen kimért mennyiségű fiatal ragadozó került. Egészen pontosan 501 kilogramm egynyaras csuka, 504 kilogramm kétnyaras harcsa és 505 kilogramm egynyaras süllő érkezett a vízbe. Ezek a fiatal, de már jó növekedési potenciállal rendelkező halak várhatóan gyorsan alkalmazkodnak új környezetükhöz, belakják a folyó által kínált változatos élőhelyeket, és hozzájárulnak a tápláléklánc egyensúlyának fenntartásához, valamint a jövőbeni horgászfogások változatosságához.
A ragadozók mellett a békés halak állománya is jelentős utánpótlást kapott. A KEMHESZ saját nevelésű halállományából Neszmély, Szőny és Tát környékén összesen 4500 kilogramm háromnyaras pontyot és 1500 kilogramm egy-kétnyaras keszeget helyeztek ki a Dunába. Ez a jelentős mennyiségű, összesen 6 tonnányi ponty és keszeg nemcsak a horgászok számára jelent örömhírt, de a folyó természetes táplálékbázisát is gazdagítja. A telepített pontyok háromnyaras kora biztosítja, hogy már jelentős mérettel és jó túlélési esélyekkel kezdjék meg dunai életüket.
A sikeres telepítés hátterében a szövetség tudatos gazdálkodási stratégiája és eredményes haltenyésztési munkája áll. Schmidt-Kovács Bence, a KEMHESZ szakmai igazgatója kiemelte, hogy a tatai Réti 8-as tó idén különösen jó eredményeket hozott a haltermelés terén. Ez nagyban köszönhető a halőri szolgálat egész éves áldozatos és szakszerű munkájának is, amely lehetővé tette, hogy kiváló minőségű, egészséges és a horgászok által nagyra értékelt méretű pontyokat tudjanak biztosítani a telepítésekhez.
Zoltai Dániel, a szövetség elnöke megerősítette, hogy a szervezet kiemelt figyelmet fordít a tervszerű gazdálkodásra. A cél nem csupán az aktuális igények kielégítése, hanem a Duna halállományának hosszú távú, fenntartható fejlesztése. Ennek érdekében törekszenek a telepíthető halmennyiség folyamatos növelésére és a halfajok összetételének gazdagítására. Fontos hangsúlyozni, hogy mindezt kizárólag az őshonos fajokkal kívánják elérni, megőrizve a Duna természetes biodiverzitását és elkerülve az invazív fajok esetleges negatív hatásait.
Ez a több mint 7,5 tonnányi hal telepítése – amely magában foglalja a ragadozókat és a békés halakat is – komoly beruházás a Duna jövőjébe. A KEMHESZ és a MOHOSZ együttműködése példaértékű abból a szempontból, hogyan lehet célzott támogatásokkal és helyi szakértelemmel hozzájárulni vizeink ökológiai állapotának javításához és a horgászat mint szabadidős tevékenység feltételeinek biztosításához Komárom-Esztergom megyében. A most vízbe került halak nemcsak a jelenlegi állományt erősítik, de a jövőbeni szaporulat alapját is képezhetik, hozzájárulva egy egészségesebb és változatosabb dunai élővilág kialakulásához.
Forrás & fotó: Komárom-Esztergom Megyei Horgászegyesületek Szövetsége