A tűzhasú gőte (Cynops orientalis) egy népszerű kétéltű a hobbitartók körében, köszönhetően élénk színeinek, érdekes viselkedésének és viszonylag egyszerű tartásának. Bár kezdőknek is ajánlott, azért nem árt tisztában lenni néhány dologgal, mielőtt belevágnánk a gőtetartásba. Ebben a cikkben a saját tapasztalataimra és a legfontosabb tudnivalókra támaszkodva adok átfogó képet a tűzhasú gőtékről és gondozásukról.
Miért pont tűzhasú gőte?
A tűzhasú gőték Kínából származnak, és nevüket élénk narancssárga vagy piros hasukról kapták. Apró termetűek, általában 8-10 cm-re nőnek meg. Élettartamuk fogságban akár 10-15 év is lehet, ha megfelelően gondozzuk őket. Ami a legvonzóbb bennük, az a viszonylag egyszerű tartásuk, ami nem jelenti azt, hogy ne igényelnének odafigyelést és megfelelő körülményeket.
Az otthonuk: az akvárium
A tűzhasú gőték vízi életmódot folytatnak, ezért egy akvárium a legmegfelelőbb számukra. Egy 40-60 literes akvárium ideális 2-3 gőte számára. Fontos, hogy az akvárium ne csak vízből álljon, hanem legyen benne szárazföldi rész is, ahova a gőték pihenni, szárítkozni tudnak. Ezt megvalósíthatjuk egy sziklával, parafatáblával, vagy akár egy speciális, az akváriumba helyezhető szárazföldi szigettel.
Akvárium berendezése:
- Aljzat: Használhatunk kavicsot, de a finom homok is jó választás. Kerüljük az éles szélű köveket, mert azok sérülést okozhatnak.
- Növények: A növények nemcsak szépítik az akváriumot, hanem búvóhelyet is biztosítanak a gőték számára. Jól bevált növények például az ánubiaszok, a jávai moha, vagy a tündérfátyol. A műnövényeket is használhatjuk, ha nincs türelmünk a valódi növények gondozásához.
- Szűrő: A szűrő elengedhetetlen a víz tisztán tartásához. Egy belső szűrő is elegendő lehet, de egy külső szűrővel még hatékonyabban tudjuk eltávolítani a szennyeződéseket.
- Fűtés: A tűzhasú gőték számára nem szükséges fűtés, mivel a szobahőmérséklet (18-24 °C) ideális számukra. Ha a hőmérséklet tartósan 18 °C alá csökken, akkor érdemes egy akváriumi fűtőt használni.
Etetés
A tűzhasú gőték ragadozók, ezért élő vagy fagyasztott eleséggel kell őket etetni. A legnépszerűbb eleségek a következők:
- Tubifex: Apró, vörös férgek, amik nagyon táplálóak.
- Szúnyoglárva: Szintén tápláló eleség, amit fagyasztva is beszerezhetünk.
- Daphnia: Apró rákocskák, amik jó kiegészítő eleségként szolgálnak.
- Giliszta: Apróra vágva adhatjuk nekik.
- Speciális gőteleség: Kész granulátum formájában is kapható, de nem minden gőte fogadja el.
Fontos, hogy ne etessük túl a gőtéket, mert elhízhatnak. Hetente 2-3 alkalommal elegendő etetni őket, annyi eleséggel, amennyit pár perc alatt elfogyasztanak.
Vízcsere és karbantartás
A rendszeres vízcsere elengedhetetlen a gőték egészségének megőrzéséhez. Hetente egyszer cseréljük le a víz egyharmadát friss, klórmentes vízre. Használhatunk csapvizet, de mindenképpen kezeljük vízelőkészítővel, hogy eltávolítsuk a klórt és a nehézfémeket. Az akváriumot is rendszeresen tisztítani kell, eltávolítva az algákat és a felgyülemlett szennyeződéseket.
Gyakori problémák és betegségek
A tűzhasú gőték viszonylag ellenállóak, de azért előfordulhatnak náluk betegségek. A leggyakoribb problémák a következők:
- Gombás fertőzések: Fehér, vattaszerű kinövések a bőrön. Kezelhetőek gombaölő szerekkel.
- Bakteriális fertőzések: Vörös foltok, fekélyek a bőrön. Kezelhetőek antibiotikumokkal.
- Bőrleválás: Normális jelenség, ha a gőte időnként levedli a bőrét. Ha a bőrleválás túlzott, vagy egyéb tünetekkel jár, akkor betegségre utalhat.
- Étvágytalanság: Több oka is lehet, például stressz, rossz vízminőség, vagy betegség.
Ha betegséget gyanítunk, forduljunk kétéltűekre specializálódott állatorvoshoz.
Tapasztalatok és tippek
- Karantén: Új gőték vásárlásakor tartsuk őket karanténban legalább 2-3 hétig, mielőtt az akváriumba helyeznénk őket.
- Ne tartsuk halakkal: A gőték megehetik a kisebb halakat, a halak pedig megcsipkedhetik a gőték uszonyait.
- Figyeljünk a vízminőségre: A jó vízminőség a legfontosabb a gőték egészségének megőrzéséhez.
- Ne fogjuk meg őket feleslegesen: A gőték bőre érzékeny, és a kézünkön lévő olajok, szennyeződések károsíthatják.
- Figyeljük a viselkedésüket: Ha a gőték viselkedése megváltozik, az betegségre utalhat.
Összefoglalva, a tűzhasú gőte egy remek választás azok számára, akik egy érdekes és könnyen tartható kétéltűt szeretnének. A megfelelő akvárium, a jó minőségű táplálék és a rendszeres karbantartás mellett hosszú éveken át élvezhetjük a társaságukat. Remélem, ez a cikk segített abban, hogy jobban megismerd ezeket a különleges állatokat!