Sokan álmodoznak egy élénk, nyüzsgő akváriumról, ahol különböző fajok békésen megférnek egymás mellett. Két népszerű lakója lehet egy ilyen édesvízi birodalomnak a törpe karmos béka (Hymenochirus curtipes) és a törpe tarisznyarák (Cambarellus patzcuarensis vagy Cambarellus diminitus). De vajon tényleg jó ötlet őket egy akváriumba költöztetni? A válasz nem egyszerű igen vagy nem. Számos tényezőt kell figyelembe vennünk, hogy elkerüljük a konfliktusokat és biztosítsuk mindkét faj jóllétét.
Miért olyan népszerűek ezek az állatok?
A törpe karmos béka rendkívül bájos kis élőlény. Aktív, játékos, és a felnőtteknek is érdekes megfigyelni a viselkedését. Méretük miatt (általában 3-4 cm) ideálisak kisebb akváriumokba is. Ezenkívül nem válogatósak az étellel kapcsolatban, és a tartásuk sem bonyolult, ha betartunk néhány alapvető szabályt. Nem összetévesztendőek a nagyobb, agresszívabb afrikai karmos békákkal.
A törpe tarisznyarákok, különösen a narancssárga Cambarellus patzcuarensis (röviden CPO), igazi színfoltot jelentenek egy akváriumban. Kis méretük (kb. 4-5 cm), élénk színük és érdekes viselkedésük miatt vonzóak. A rákház építése, a táplálékkeresés és a többi rákkal való interakciók mind izgalmasak a megfigyelő számára. Fontos megjegyezni, hogy több fajta törpe tarisznyarák létezik, és a tartásuk némileg eltérhet.
Amiért nem biztos, hogy jó párosítás…
Bár mindkét faj békésnek mondható, a törpe tarisznyarákok opportunista ragadozók. Ez azt jelenti, hogy ha egy törpe karmos béka beteg, legyengült vagy éppen vedlésben van (ilyenkor a bőre nagyon sérülékeny), a rákok könnyen megtámadhatják és akár meg is ehetik. A béka védekezési képessége ilyenkor korlátozott, és a rákok csápjaik és ollóik segítségével könnyen zsákmányolhatják.
Másik problémát jelenthet a táplálkozás. A törpe karmos békák látásukra hagyatkoznak a táplálékkeresésben, és ha a rákok gyorsabban kaparintják meg az eleséget, a békák alultápláltak maradhatnak. Ezen kívül, a rákok hajlamosak a táplálékot elrejteni, ami rontja a békák esélyeit.
A rákok területvédők is lehetnek. Bár a törpe tarisznyarákok nem agresszívek, védik a búvóhelyüket. Ha a béka véletlenül betéved egy rák „felségterületére”, konfliktus alakulhat ki.
…és amiért mégis működhet!
A sikeres együttélés titka a megfelelő akvárium kialakításában és a körültekintő gondozásban rejlik.
- Akvárium mérete: Minél nagyobb az akvárium, annál jobb. Egy 60 literes akvárium már jó kiindulópont lehet néhány békának és ráknak, de a 100 literes vagy annál nagyobb akváriumok még ideálisabbak. A nagy tér minimalizálja a területi konfliktusokat.
- Búvóhelyek: Biztosítsunk bőségesen búvóhelyeket mindkét faj számára. Kövek, gyökerek, növények (például jávai moha) mind kiválóan alkalmasak erre. A rákoknak különösen fontosak a barlangok vagy kókuszdióhéjak.
- Növényzet: A sűrű növényzet nem csak esztétikus, hanem praktikus is. A növények oxigént termelnek, a békák számára pihenőhelyet biztosítanak, a rákok pedig táplálékot találhatnak rajtuk.
- Etetés: Figyeljünk oda a megfelelő etetésre. A békákat süllyedő táplálékkal (például fagyasztott szúnyoglárvával, tubifexszel) etessük, és győződjünk meg róla, hogy a rákok nem kaparintják meg az összes eleséget. A rákoknak speciális rákeleséget és növényi alapú táplálékot is kínálhatunk.
- Vízminőség: A tiszta víz elengedhetetlen mindkét faj számára. Rendszeres vízcserékkel (hetente 20-30%) és megfelelő szűréssel biztosítsuk a jó vízminőséget.
- Megfigyelés: Rendszeresen figyeljük az állatokat. Ha azt látjuk, hogy a rákok zaklatják a békákat, vagy a békák alultápláltak, külön kell választani őket.
Végső gondolatok
A törpe karmos béka és a törpe tarisznyarák együtt tartása lehetséges, de odafigyelést és gondos tervezést igényel. Ha betartjuk a fent említett tanácsokat, és rendszeresen figyeljük az állatokat, esélyünk van egy harmonikus, vegyes akváriumot létrehozni. Azonban ha kezdő akvaristák vagyunk, vagy nincs elegendő időnk a gondozásra, érdemesebb külön akváriumban tartani a két fajt, hogy elkerüljük a problémákat.
Ne feledjük, a felelős állattartás kulcsa a tájékozottság és a gondoskodás!