Sok akvarista álmodik egy vibráló, színes és békés akváriumról. A törpe gurámi (Trichogaster lalius) kecses mozgásával és a platti (Xiphophorus maculatus) élénk színeivel tökéletes jelöltek lehetnek egy ilyen közösségi akváriumba. De vajon tényleg tarthatók együtt békésen? Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk, hogy milyen szempontokat kell figyelembe venni, ha ezt a két népszerű halfajt szeretnénk egy akváriumban tartani.

A törpe gurámi és a platti bemutatása

A törpe gurámi egy Dél-Ázsiából származó, békés természetű labirintus hal. Testhossza nem éri el a 5-6 cm-t, ezért kisebb akváriumokba is ideális választás lehet. Jellemzően félénkek, szeretik a sűrű növényzetet és a nyugodt környezetet. A hímek sokkal színesebbek, mint a nőstények, és a szaporodási időszakban látványos buborfészket építenek a víz felszínén.

A platti Közép-Amerikából származik, és a elevenszülő fogaspontyfélék családjába tartozik. Könnyen tartható, igénytelen hal, ami rendkívül sok színváltozatban létezik. A hímek kisebbek és karcsúbbak a nőstényeknél, és gonopódiumuk van (módosult úszó, amivel megtermékenyítik a nőstényt). Nagyon aktívak és kíváncsiak, állandóan a táplálékot keresik.

Miért merül fel a kérdés, hogy tarthatók-e együtt?

Bár mindkét halfaj békésnek számít, van néhány tényező, ami miatt érdemes alaposan átgondolni a közös tartásukat:

  • Temperamentumbeli különbségek: A törpe gurámik sokkal nyugodtabbak és félénkebbek, mint a plattik. A plattik állandó aktivitása és kíváncsisága zavarhatja a gurámik nyugalmát, különösen a hímeket a szaporodási időszakban, amikor rendkívül érzékenyek és területvédők lehetnek.
  • Táplálkozási igények: Bár mindkét faj mindenevő, a plattik mohóbbak és gyorsabban esznek. Előfordulhat, hogy a törpe gurámik nem jutnak elég táplálékhoz, ha a plattik dominálják az etetéseket.
  • Vízminőség: Mindkét faj jól alkalmazkodik a különböző vízparaméterekhez, de a hirtelen változások mindkettőjükre negatív hatással lehetnek. Fontos a rendszeres vízcserék és a megfelelő szűrés.

Tippek a sikeres közös tartáshoz

Ha mindenképpen szeretnénk együtt tartani a törpe gurámikat és a plattikat, a következő tanácsokat érdemes megfogadni:

  • Megfelelő méretű akvárium: Legalább 60 literes akvárium szükséges, de a nagyobb tér mindig előnyösebb. A nagyobb akváriumban mindkét fajnak több hely jut, és a plattik aktivitása kevésbé zavarja a gurámikat.
  • Sűrű növényzet: Biztosítsunk sok búvóhelyet a gurámik számára. A sűrű növényzet (pl. vízi moha, tündérfátyol) nemcsak a gurámiknak nyújt biztonságot, hanem a plattik kicsinyeinek is, akik így nagyobb eséllyel élik túl.
  • Megfelelő etetés: Gondoskodjunk arról, hogy mindkét faj elegendő táplálékhoz jusson. Adhatunk a gurámiknak apróbb szemű eleséget (pl. lemezes táp, fagyasztott szúnyoglárva), míg a plattiknak nagyobb szemű tápot (pl. granulátum) is kínálhatunk. Ügyeljünk arra, hogy az etetések ne legyenek túl gyorsak, és hogy a gurámiknak is jusson elég idő az evésre.
  • Figyeljük a viselkedésüket: Rendszeresen figyeljük a halak viselkedését. Ha azt látjuk, hogy a plattik zaklatják a gurámikat, vagy hogy a gurámik stresszesek és visszahúzódóak, akkor el kell gondolkodnunk a különválasztásukon.
  • Tartsunk több nőstényt: A plattiknál tartsunk több nőstényt, mint hímet, hogy elkerüljük a hímek közötti rivalizálást és a nőstények túlzott zaklatását.
  • Jó vízminőség: Rendszeresen végezzünk vízcserét (hetente 25-30%-ot), és használjunk jó minőségű szűrőt. A tiszta víz elengedhetetlen a halak egészségéhez és jólétéhez.

Alternatívák

Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy a törpe gurámik és a plattik együtt tudnak élni, érdemes más, békésebb halfajokat választani a gurámik mellé. Jó választás lehet például a neonhal, a razbora, vagy a corydoras harcsák.

Összegzés

A törpe gurámi és a platti közös tartása nem lehetetlen, de odafigyelést és körültekintést igényel. A megfelelő méretű akvárium, a sűrű növényzet, a gondos etetés és a rendszeres megfigyelés elengedhetetlen a sikerhez. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy képesek vagyunk biztosítani ezeket a feltételeket, akkor inkább válasszunk más, békésebb halfajokat a gurámik mellé.