A 112 literes akvárium egy népszerű méret a kezdő és haladó akvaristák körében is. Elég nagy ahhoz, hogy sokféle halat és növényt tarthassunk benne, de még kezelhető is. Viszont a sikeres akváriumtartás egyik kulcsa a megfelelő szűrés. A szűrő felelős a víz tisztán tartásáért, a káros anyagok eltávolításáért és a biológiai egyensúly fenntartásáért. De vajon mekkora szűrőkapacitásra van szükség egy 112 literes akváriumhoz? Ebben a cikkben erre a kérdésre keressük a választ.
Miért Fontos a Megfelelő Szűrés?
A szűrés nem csupán a víz tisztán tartásáról szól, hanem ennél sokkal többről. A halak anyagcseréje során ammónia keletkezik, ami rendkívül mérgező számukra. A szűrőben lévő hasznos baktériumok alakítják át az ammóniát nitritté, majd a nitritet nitráttá. A nitrát már kevésbé mérgező, és a növények felhasználják tápanyagként. Ha a szűrő nem elég hatékony, az ammónia és a nitrit szintje megemelkedik, ami a halak pusztulásához vezethet. Ezen kívül a szűrő eltávolítja a lebegő részecskéket és a bomló szerves anyagokat is, ezzel megakadályozva a víz elszíneződését és a kellemetlen szagok kialakulását.
A Szűrőkapacitás Meghatározása
A szűrőkapacitás meghatározásakor több tényezőt is figyelembe kell venni, nem csak az akvárium méretét. Fontos szempontok:
- Az akvárium mérete: Egyértelmű, hogy egy nagyobb akváriumhoz nagyobb szűrőre van szükség.
- A halállomány: Minél több hal van az akváriumban, annál nagyobb a terhelés a szűrőn.
- A halak típusa: Egyes halak többet ürítenek, mint mások. Például az aranyhalak köztudottan sokat termelnek.
- A növények mennyisége: A növények segítenek a nitrát eltávolításában, így csökkentik a szűrő terhelését.
- Az etetés gyakorisága és a táplálék minősége: A túletetés és a rossz minőségű táplálék szintén növeli a szűrő terhelését.
Általános szabályként elmondható, hogy egy 112 literes akváriumhoz olyan szűrőre van szükség, amely óránként legalább 3-5-ször átforgatja az akvárium vizét. Ez azt jelenti, hogy egy 112 literes akváriumhoz legalább 336-560 liter/óra teljesítményű szűrőre van szükség.
Szűrőtípusok és Alkalmasságuk
Számos különböző szűrőtípus létezik, mindegyiknek megvannak az előnyei és hátrányai. Nézzük meg a leggyakoribbakat:
- Belső szűrők: Ezek a szűrők az akvárium belsejébe kerülnek. Könnyen telepíthetőek és viszonylag olcsók, de általában kisebb a szűrőkapacitásuk. Egy 112 literes akváriumhoz megfelelő lehet egy jó minőségű belső szűrő, de érdemes nagyobb teljesítményűt választani.
- Külső szűrők: Ezek a szűrők az akváriumon kívül helyezkednek el. Nagyobb a szűrőkapacitásuk, csendesebbek és könnyebben karbantarthatóak. Egy 112 literes akváriumhoz a külső szűrő az ideális választás, különösen, ha sűrűn van telepítve az akvárium.
- Szivacs szűrők: Ezek a szűrők egy szivacsból és egy légpumpából állnak. Egyszerűek, olcsók és kiválóak a biológiai szűrésre. Főleg garnélás vagy ivadéknevelő akváriumokhoz ajánlottak, de egyedül kevésbé hatékonyak egy 112 literes akváriumhoz.
- Talajszűrők: Ezek a szűrők a talaj alatt helyezkednek el, és a vizet a talajon keresztül szívják. Jó biológiai szűrést biztosítanak, de nehézkes a tisztításuk, és nem minden akváriumban alkalmazhatóak.
Javaslatok 112 Literes Akváriumhoz
A 112 literes akváriumhoz a legjobb választás egy külső szűrő, amely legalább 400-600 liter/óra teljesítményű. Ha a költségvetés szűkösebb, egy jó minőségű, nagyobb teljesítményű belső szűrő is megfelelő lehet. Fontos, hogy a szűrő rendelkezzen mechanikai, biológiai és kémiai szűrési lehetőséggel is.
A szűrőanyagok kiválasztásakor figyeljünk arra, hogy a szűrőbe kerüljön szivacs (mechanikai szűrés), kerámia gyűrű vagy bioball (biológiai szűrés) és aktív szén vagy gyanta (kémiai szűrés). Az aktív szén idővel elveszíti a hatékonyságát, ezért rendszeresen cserélni kell. A gyanták speciális problémák megoldására használhatók, például a foszfát eltávolítására.
A Szűrő Karbantartása
A szűrő karbantartása elengedhetetlen a hatékony működéshez. A szűrőt rendszeresen tisztítani kell, hogy eltávolítsuk a felgyülemlett szennyeződéseket. A szivacsokat óvatosan nyomkodjuk ki az akvárium vizében, hogy ne pusztítsuk el a hasznos baktériumokat. A kerámia gyűrűket vagy bioballokat csak ritkán kell tisztítani, és akkor is csak óvatosan öblítsük le őket. A szűrő tisztításakor soha ne használjunk szappant vagy más tisztítószert!
Végső Gondolatok
A megfelelő szűrőkapacitás elengedhetetlen a 112 literes akvárium egészséges és tiszta vízének biztosításához. Vegyük figyelembe az akvárium méretét, a halállományt, a növények mennyiségét és az etetési szokásainkat, hogy a legmegfelelőbb szűrőt válasszuk. Ne feledkezzünk meg a rendszeres karbantartásról sem, hogy a szűrő hosszú távon hatékonyan működjön. Ha betartjuk ezeket a tanácsokat, élvezhetjük a gyönyörű és egészséges akváriumunkat.