Szia, kicsi nagylány! Nagyon örülök, hogy érdekel a sziámi harcoshal, vagy ahogy sokan ismerik, a betta! Ezek a halacskák gyönyörűek, színesek, és ha jól gondozod őket, sok örömet okoznak. Ebben a cikkben elmondok mindent, amit egy kezdőnek, mint neked, tudnia kell ahhoz, hogy boldog és egészséges betta gazdi légy.

Miért pont betta?

A betták különleges halak. Nemcsak a kinézetük lenyűgöző, hanem az egyéniségük is! Mindegyikük más, saját szokásokkal és kedvenc helyekkel a kis otthonában. De fontos tudni, hogy a betták nem játékok, hanem élőlények, akiknek gondoskodásra van szükségük. Ez azt jelenti, hogy etetni kell őket, tisztán kell tartani az akváriumukat, és figyelni kell rájuk, hogy ne legyenek betegek.

Az akvárium: A betta otthona

Először is, szereznünk kell egy megfelelő akváriumot. Egy kis tál vagy pohár nem jó megoldás! A bettáknak legalább 5 gallon (kb. 19 liter) vízre van szükségük ahhoz, hogy jól érezzék magukat. Minél nagyobb az akvárium, annál jobb, mert annál stabilabb a víz minősége és annál több helyük van úszkálni.

Az akváriumba tegyünk:

* Szűrőt: A szűrő tisztán tartja a vizet, ami nagyon fontos a betta egészségéhez. Fontos, hogy gyenge áramlást biztosító szűrőt válasszunk, mert a betták nem szeretik az erős sodrást.
* Fűtőt: A betták trópusi halak, ami azt jelenti, hogy meleg vízben érzik jól magukat. A víz hőmérsékletének 24-28 Celsius fok között kell lennie. Egy kis akváriumfűtő tökéletes lesz.
* Hőmérőt: Ezzel tudod ellenőrizni, hogy a víz hőmérséklete megfelelő-e.
* Aljzatot: Az akvárium aljára tegyél valamilyen kavicsot vagy homokot. Ez nemcsak szebb lesz, hanem a hasznos baktériumok is megtelepedhetnek benne, amik segítenek a víz tisztán tartásában.
* Növényeket: A betták szeretik a növényeket, mert elbújhatnak bennük, és biztonságban érzik magukat. Használhatsz élő és mű növényeket is, de a mű növényeknél figyelj, hogy ne legyenek éles széleik, mert azok megsérthetik a betta uszonyait.
* Búvóhelyeket: Egy kis barlang vagy dekorációs elem is jó lehet, ahol a betta el tud rejtőzni, ha éppen pihenni szeretne.
* Tetőt: A betták kiugorhatnak az akváriumból, ezért fontos, hogy legyen rajta tető.

Az akvárium előkészítése

Az akváriumot nem lehet csak úgy feltölteni vízzel és beletenni a halat! Először is, alaposan ki kell mosni az akváriumot és az összes dekorációs elemet is. Ne használj szappant vagy más tisztítószert, mert azok ártalmasak lehetnek a halnak. Csak tiszta vízzel öblítsd el őket.

Ezután helyezd el az aljzatot, a dekorációt és a növényeket az akváriumban. Töltsd fel az akváriumot vízzel, de ne teljesen tele. Hagyj egy kis helyet a tetején. A vizet kezeld akváriumindítóval és vízelőkészítővel. Ezek eltávolítják a klórt és a klóramint a csapvízből, amik mérgezőek a halaknak.

Kapcsold be a szűrőt és a fűtőt. Várd meg, amíg a víz hőmérséklete eléri a megfelelő szintet (24-28 Celsius fok). Ez eltarthat néhány órától egy napig is. Ha minden rendben van, akkor telepítheted be a halacskát!

Hogyan telepítsük a bettát az új otthonába?

Nagyon fontos, hogy ne tedd egyből a bettát a hideg vízbe a boltból! Először hagyd a zacskót, amiben a betta van, úszni az akvárium vizében kb. 15-20 percig. Ez segít a víz hőmérsékletének kiegyenlítődésében. Ezután lassan engedd a vizet a zacskóból az akváriumba, hogy a betta fokozatosan hozzászokjon az új vízhez. Végül óvatosan engedd a bettát az akváriumba. Ne öntsd bele a vizet a zacskóból az akváriumba, mert az koszos lehet!

Etetés: Mit eszik a betta?

A betták húsevők, ezért speciális betta tápot kell nekik adni. Ne etessd őket túl sokat! Egy nap egyszer elegendő, és csak annyi tápot adj nekik, amennyit 2-3 perc alatt megesznek. A túl sok táp a víz minőségének romlásához vezethet, és a betta is elhízhat. Hetente egyszer tarthatsz egy „böjt napot”, amikor nem adsz nekik tápot.

A táp mellett adhatsz nekik időnként fagyasztott vagy élő eleséget is, például szúnyoglárvát vagy artémiát. Ezeket a betták nagyon szeretik, és jót tesznek az egészségüknek. Fontos, hogy a fagyasztott eleséget kiolvaszd etetés előtt.

Víztisztítás: Hogyan tartsuk tisztán az akváriumot?

A víz tisztán tartása nagyon fontos a betta egészségéhez. Rendszeresen, hetente egyszer cseréld le a víz egy részét (kb. 25-50%-át). Használj erre a célra akváriumtisztító szifont, amivel a szennyeződéseket is el tudod távolítani az aljzatról. A friss vizet kezeld vízelőkészítővel, mielőtt betöltöd az akváriumba.

Ne cseréld le az összes vizet egyszerre, mert az tönkreteheti a hasznos baktériumok egyensúlyát az akváriumban. A szűrőt se tisztítsd túl gyakran, mert abban is hasznos baktériumok élnek.

Betegségek: Mire figyeljünk?

A betták is megbetegedhetnek, ha nem megfelelőek a körülmények. A leggyakoribb betegségek a következők:

* Uszonyrothadás: Az uszonyok szétesnek, elszakadnak. Oka a rossz vízminőség.
* Gomba: Fehér, vattaszerű kinövések jelennek meg a testen. Oka a rossz vízminőség, sérülés.
* Ich: Apró, fehér pöttyök jelennek meg a testen. Oka a hirtelen hőmérsékletváltozás, stressz.

Ha bármilyen betegségre gyanakszol, fordulj szakemberhez vagy olvass utána az interneten! Fontos, hogy minél hamarabb elkezd a kezelést, hogy a betta meggyógyuljon.

A legfontosabb tanácsok összefoglalva:

* Válassz megfelelő méretű akváriumot (legalább 5 gallon).
* Használj szűrőt és fűtőt.
* Tartsd a víz hőmérsékletét 24-28 Celsius fok között.
* Etessd a bettát naponta egyszer, kis mennyiségű táppal.
* Rendszeresen cseréld le a víz egy részét.
* Figyeld a betta viselkedését, és ha bármi furcsát észlelsz, lépj kapcsolatba szakemberrel.

Ha betartod ezeket a tanácsokat, biztos vagyok benne, hogy nagyon sok örömöd lesz a bettádban! Élvezd a közös időt, és figyelj rá, mert ő is számít rád!