A rohamsisak csigák (Neritimorpha) népszerű tagjai az akváriumok takarító személyzetének. Szívósak, hatékonyan pusztítják az algákat, és gyönyörű, jellegzetes héjuk van. Azonban sok akvarista szembesül azzal a problémával, hogy ezek a kis segítőkész élőlények elrejtőznek, és alig látni őket. Miért történik ez, és mit tehetünk, hogy kicsalogassuk őket?

A rohamsisak csigák alapvető igényei

Mielőtt a rejtőzködés okait vizsgálnánk, fontos tisztában lenni a rohamsisak csigák alapvető igényeivel. Mint minden élőlénynek, nekik is megfelelő környezetre van szükségük a boldog élethez:

  • Vízminőség: A tiszta, stabil vízminőség elengedhetetlen. A magas nitrát- és ammóniaszint stresszt okozhat, ami visszahúzódáshoz vezethet.
  • Hőmérséklet: A 22-28°C közötti hőmérséklet ideális számukra. A túl hideg vagy túl meleg víz negatívan befolyásolhatja az aktivitásukat.
  • pH: A 7.0 és 8.5 közötti pH-érték megfelelő. A hirtelen pH-ingadozások károsak lehetnek.
  • Keménység: A közepesen keménytől a kemény vízig kedvelik. A túl lágy víz a héjuk károsodásához vezethet.
  • Táplálék: Bár algapusztítók, néha szükségük lehet kiegészítő táplálékra, különösen ha az akváriumban kevés az alga.
  • Aljzat: Nincs különösebb igényük az aljzattal szemben, de a durva aljzat sérüléseket okozhat a lábukon.

A rejtőzködés lehetséges okai

Ha a fenti igények teljesülnek, még mindig előfordulhat, hogy a rohamsisak csigák rejtőzködnek. Nézzük a leggyakoribb okokat:

Stressz és akklimatizáció

Az új akváriumba kerülés mindig stresszt jelent az élőlények számára. A rohamsisak csigáknak időre van szükségük, hogy megszokják az új környezetet. Az első napokban teljesen normális, ha rejtőzködnek. Fontos, hogy a csigák érkezésekor lassan és óvatosan végezzük az akklimatizációt, fokozatosan hozzászoktatva őket az új vízhez. Ezt csepegtetéssel a legkönnyebb elérni.

Rossz vízminőség

Mint említettük, a rossz vízminőség komoly stresszt okoz a csigáknak. A magas ammónia-, nitrit- vagy nitrátszint mérgező lehet számukra, és visszahúzódásra késztetheti őket. Rendszeres vízcserékkel és a biológiai szűrés megfelelő működésével tarthatjuk a vízminőséget optimális szinten. A túletetés elkerülése is fontos, mert az hozzájárul a vízminőség romlásához.

Ragadozók

Néhány halfaj vagy gerinctelen ragadozó (pl. harcsa, rák) zaklatja vagy akár megeszi a rohamsisak csigákat. Győződjünk meg róla, hogy az akvárium lakói kompatibilisek a csigákkal. Ha a csigák folyamatosan rejtőzködnek, és láthatóan félnek, gyanakodhatunk ragadozóra.

Éhezés

Bár a rohamsisak csigák algapusztítók, előfordulhat, hogy az akváriumban nincs elegendő alga számukra. Ilyenkor kiegészítő táplálékra van szükségük. Algatablettákat, blansírozott zöldségeket (pl. spenót, cukkini) kínálhatunk nekik. Figyeljük meg, hogy a csigák esznek-e a kínált táplálékból.

Betegség vagy paraziták

A betegségek és a paraziták is okozhatnak visszahúzódást. Ha a csiga héja sérült, vagy furcsa foltok vannak rajta, gyanakodhatunk betegségre. Sajnos a csigák betegségeinek kezelése nehézkes.

Nappali életmód

Fontos megjegyezni, hogy a rohamsisak csigák éjszaka aktívabbak. Nappal előszeretettel pihennek a kövek, növények vagy a dekorációk alatt. Ez nem feltétlenül jelent problémát, ha éjszaka viszont aktívan táplálkoznak.

Mit tehetünk, hogy előcsalogassuk őket?

Ha a rohamsisak csigák rejtőzködnek, a következőket tehetjük:

  • Ellenőrizzük a vízminőséget: Végezzünk vízcserét, és teszteljük a víz paramétereit (ammónia, nitrit, nitrát, pH, keménység).
  • Biztosítsunk megfelelő táplálékot: Kínáljunk algatablettákat vagy blansírozott zöldségeket.
  • Ellenőrizzük a társakat: Győződjünk meg róla, hogy nincs a medencében ragadozó.
  • Biztosítsunk árnyékos helyeket: A csigák szívesen rejtőznek a növények vagy a dekorációk alatt.
  • Legyünk türelmesek: Az új környezethez való alkalmazkodás időbe telik.

Fontos, hogy ne háborgassuk a csigákat, és ne próbáljuk erőszakkal kicsalogatni őket. Ez csak még jobban stresszelné őket. Hagyjuk, hogy maguktól előjöjjenek, amikor biztonságban érzik magukat.

Összefoglalás

A rohamsisak csigák rejtőzködése többféle okra vezethető vissza. A legfontosabb, hogy biztosítsuk számukra a megfelelő környezetet, és legyünk türelmesek. Ha odafigyelünk az igényeikre, és elhárítjuk a rejtőzködés okait, hamarosan aktívan takarító csigáink lesznek.