A neonhal (Paracheirodon innesi) az egyik legnépszerűbb akváriumi hal, vibráló színeivel szinte minden akvarista szívét megdobogtatja. Bár a neonhalak tenyésztése nem a legegyszerűbb feladat, kellő odafigyeléssel és a megfelelő tudással sikeresen szaporíthatók. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, mit kell tenned a frissen lerakott neonhal ikrákkal, hogy minél több egészséges kishalat nevelhess fel.
Miért nehéz a neonhalak tenyésztése?
A neonhalak tenyésztése azért jelent kihívást, mert nagyon érzékenyek a víz minőségére és a fényviszonyokra. Az ikrák és a kishalak különösen sérülékenyek, ezért a körülményeknek tökéletesnek kell lenniük a sikeres keltetéshez és felneveléshez.
Az ívás előkészítése
Mielőtt rátérnénk az ikrák gondozására, fontos, hogy a szülőket megfelelően előkészítsük az ívásra. Ehhez szükség lesz egy külön ívató akváriumra, melynek mérete legalább 20-30 liter legyen. Az aljzatra tegyünk valamilyen finom levelű növényt (pl. jávai mohát) vagy ívó hálót, hogy az ikrák védve legyenek a szülők elől.
A víznek rendkívül lágynak és savasnak kell lennie (pH 6-6,5, KH 1-4). A hőmérsékletet tartsuk 24-26 Celsius fok között. Fontos a szűrés is, de kerüljük az erős áramlást. A fényt minimalizáljuk, mert a neonhalak sötétben ívnak. Használhatunk fekete fóliát az akvárium oldalára.
A szülőket külön-külön etessük kiváló minőségű, élő vagy fagyasztott eleséggel (pl. szúnyoglárva, tubifex). Amikor a nőstények hasa látványosan megtelik ikrával, helyezzük a párt az ívató akváriumba este. Remélhetőleg reggelre megtörténik az ívás.
Mit tegyünk a frissen lerakott ikrákkal?
Ha reggelre azt látjuk, hogy a neonhalak kiívtak, azonnal távolítsuk el a szülőket az akváriumból, mert megehetik az ikrákat. Innentől kezdve a mi felelősségünk az ikrák gondozása.
1. Az ikrák védelme
A neonhal ikrák fényérzékenyek, ezért az akváriumot továbbra is tartsuk sötétben. A közvetlen napfény az ikrák pusztulását okozhatja.
2. A víz minőségének megőrzése
A víz minősége kritikus fontosságú. Naponta végezzünk kisebb (kb. 10-20%) vízcseréket lágy, savas vízzel. Ügyeljünk arra, hogy a friss víz hőmérséklete megegyezzen az akvárium vizének hőmérsékletével.
3. Gombásodás megelőzése
A neonhal ikrák hajlamosak a gombásodásra. Ennek megelőzésére használhatunk gombaölő szereket (pl. metilénkék) az előírásoknak megfelelően. Az elhalt, gombás ikrákat távolítsuk el azonnal, hogy ne fertőzzék meg a többi ikrát.
4. Szellőztetés
Biztosítsuk a megfelelő oxigénellátást egy légpumpával vagy egy gyenge szűrővel. Az erős áramlást kerüljük, mert az árthat a fejlődő ikráknak és kishalaknak.
A keltetés és a kishalak etetése
A neonhal ikrák általában 24-36 óra alatt kelnek ki. A kishalak eleinte nagyon aprók és áttetszőek, alig láthatóak. Az első napokban a szikzacskójukból táplálkoznak, ezért nem kell őket etetni.
Amikor a szikzacskó felszívódott (kb. 3-4 nap), elkezdhetjük az etetést. A neonhal kishalak nagyon apró eleséget igényelnek. Ideális választás a likvid artemia, az infuzória vagy a speciális kishal tápok. Naponta többször (4-5 alkalommal) etessük őket kis mennyiségben.
A kishalak növekedésével fokozatosan áttérhetünk nagyobb méretű eleségre, pl. frissen kelt artemiára vagy mikróférgekre.
A kishalak gondozása
A neonhal kishalak nagyon érzékenyek a víz minőségére, ezért a rendszeres vízcserék elengedhetetlenek. Továbbra is lágy, savas vízzel cseréljük a vizet. A hőmérsékletet tartsuk stabilan 26-28 Celsius fok között.
A fényt fokozatosan növelhetjük, ahogy a kishalak növekednek. Kb. 2-3 hetes koruktól már elbírják a normál akváriumi fényviszonyokat.
Figyeljük a kishalak viselkedését és táplálkozását. Ha bármilyen betegségre utaló jelet észlelünk (pl. letargia, étvágytalanság, fehéres foltok), azonnal kezeljük őket a megfelelő gyógyszerekkel.
Összegzés
A neonhalak tenyésztése türelmet és odafigyelést igényel, de a sikerélmény minden fáradtságot megér. A legfontosabb a megfelelő előkészület, a víz minőségének állandó fenntartása és a kishalak gondos etetése. Ha betartod a fenti tanácsokat, nagy eséllyel sikeresen nevelhetsz fel egy csapat gyönyörű neonhalat.