A Neolamprologus leleupi, közismert nevén Tanganyika-tavi citromsügér, egy lenyűgöző halfaj, mely a kelet-afrikai Tanganyika-tó endemikus lakója. Élénk sárga színével és érdekes viselkedésével hamar a hobbi akvaristák kedvencévé vált. Ha te is gondolkozol e csodálatos halak tartásán, ez a cikk neked szól. Megosztjuk veled a legfontosabb tudnivalókat a sikeres leleupi tartáshoz, a megfelelő akvárium kialakításától kezdve a táplálkozáson át a szaporításig.

A Citromsügér Bemutatása

A leleupi egy közepes méretű sügér, mely a természetben elérheti a 10-12 cm-es hosszt is, akváriumban azonban általában kisebb, 8-10 cm körüli méretet ér el. Jellegzetessége a vibráló sárga szín, mely a fiatalabb példányoknál még fakóbb, de ahogy öregszenek, egyre intenzívebbé válik. Teste hosszúkás, oldalról lapított. A hímek általában valamivel nagyobbak és színesebbek a nőstényeknél, de a nemek megkülönböztetése nem mindig egyszerű.

Az Akvárium Előkészítése és Berendezése

A citromsügérek számára egy legalább 80 literes akvárium ajánlott egy pár számára, de ha nagyobb csoportot szeretnénk tartani, akkor egy 120 literes, vagy annál nagyobb akvárium javasolt. Fontos a megfelelő szűrés és oxigénellátás biztosítása, hiszen a leleupik tiszta és oxigéndús vízben érzik jól magukat. Az ideális vízhőmérséklet 24-27°C, a pH-érték 7.8-9.0, a víz keménysége pedig 10-20 dGH legyen.

Az akvárium berendezése a Tanganyika-tó sziklás környezetét kell, hogy tükrözze. Használjunk sok követ, sziklát, melyekből barlangokat, rejtekhelyeket építhetünk. A leleupik szívesen töltik idejüket a barlangokban, és itt érzik magukat biztonságban. A növények nem feltétlenül szükségesek, de ha szeretnénk, használhatunk kemény levelű fajtákat, mint például az Anubias-t, melyek jól bírják a magas pH-értéket.

Táplálkozás

A Neolamprologus leleupi a természetben mindenevő, így akváriumban is változatos étrendet kell biztosítanunk számára. Etethetjük őket minőségi száraz táppal (lehetőleg sügérek számára készült táppal), de fontos, hogy kiegészítsük étrendjüket fagyasztott és élő eleségekkel, mint például a szúnyoglárvával, a vízibolhával, vagy az artémiával. Az etetést naponta 1-2 alkalommal végezzük, és csak annyi eleséget adjunk, amennyit a halak rövid időn belül el tudnak fogyasztani.

Társas Viselkedés és Társítás

A citromsügérek területvédő viselkedésűek, különösen a szaporodási időszakban. A hímek agresszívek lehetnek egymással, ezért célszerűbb egy hímet több nősténnyel együtt tartani. Más Tanganyika-tavi sügérekkel jól társíthatók, de kerüljük a túl agresszív fajtákat. Jól passzolhatnak például a Julidochromis, Altolamprologus vagy Cyprichromis fajok.

Szaporítás

A Neolamprologus leleupi barlangívó. A nőstény a barlang falára rakja a petéket, melyeket a hím megtermékenyít. A szülők gondozzák az ikrákat és a kikelő ivadékot. Fontos, hogy a szaporodási időszakban a halaknak nyugalmat biztosítsunk. Az ivadékot frissen kelt artémiával, majd aprított száraz táppal etethetjük.

Betegségek és Megelőzés

Mint minden akváriumi hal, a leleupik is fogékonyak lehetnek bizonyos betegségekre. A leggyakoribb problémák közé tartoznak a bakteriális és parazitás fertőzések. A megelőzés kulcsa a tiszta víz, a megfelelő táplálkozás és a stressz minimalizálása. Ha betegséget észlelünk, azonnal kezdjük meg a kezelést a megfelelő gyógyszerrel.

Összegzés

A Neolamprologus leleupi tartása nem bonyolult, de odafigyelést igényel. A megfelelő akvárium, a tiszta víz, a változatos táplálkozás és a megfelelő társas viszonyok biztosításával hosszú éveken át gyönyörködhetünk e csodálatos halakban.