A költözés önmagában is stresszes folyamat, de ha akvárium is van a háznál, a feladat megsokszorozódik. A halak, vízinövények és a komplett akvárium áthelyezése gondos tervezést és kivitelezést igényel, hogy a lehető legkevesebb stressz érje az élőlényeket, és ne sérüljön meg semmi.

Készüljünk fel időben!

A siker kulcsa a jó előkészület. Kezdjük el a tervezést legalább 2-3 héttel a költözés előtt. Írjunk listát a teendőkről, és szerezzük be a szükséges eszközöket:

  • Emberi fogyasztásra alkalmas, klórmentes vizet tároló edények: Vödrök, műanyag kannák, élelmiszeripari minőségű hordók. Fontos, hogy zárhatóak legyenek!
  • Akváriumi zsákok vagy műanyag dobozok: A halak szállításához.
  • Szivacsok, törlőkendők: A felületek tisztításához.
  • Buborékfólia, kartondobozok: Az akvárium és a tartozékok védelméhez.
  • Szigetelőszalag: A dobozok lezárásához.
  • Akváriumi háló: A halak kifogásához.
  • Akváriumi hőmérő: A víz hőmérsékletének ellenőrzéséhez.
  • Akváriumi fűtőberendezés (kisebb, hordozható): Hosszabb utak esetén a víz hőmérsékletének stabilizálásához.
  • Akváriumi légpumpa (elemes vagy autós szivargyújtóról működtethető): A víz oxigénszintjének biztosításához szállítás közben.

A halak szállítása – a legkényesebb pont

A halak a költözés legérzékenyebb pontjai. A stressz legyengítheti az immunrendszerüket, ami betegségekhez vezethet. Fontos, hogy a lehető legkevesebb időt töltsék zsúfolt, oxigénszegény környezetben.

  1. Éheztessük a halakat: A költözés előtti 24-48 órában ne etessük őket, hogy kevesebb ürülékkel szennyezzék a vizet.
  2. Csökkentsük a víz mennyiségét: A költözés napján szívjunk le az akvárium vizének kb. 50-75%-át. A leengedett vizet tároljuk az előkészített vödrökben vagy kannákban. Ez a víz tartalmazza a halak számára fontos baktériumokat, ezért ne öntsük ki!
  3. Fogjuk ki a halakat: Óvatosan, akváriumi hálóval fogjuk ki a halakat, és helyezzük őket az akváriumi zsákokba vagy műanyag dobozokba. Egy zsákba vagy dobozba csak néhány halat tegyünk, hogy ne zsúfolódjanak össze. A zsákot töltsük meg az akvárium vizével, majd fújjunk bele levegőt, és gondosan kössük le.
  4. Biztosítsuk az oxigént: Hosszabb utazás esetén használjunk elemes vagy autós légpumpát, hogy a víz oxigénszintje megfelelő maradjon.
  5. Szállítás: A halakkal teli zsákokat vagy dobozokat helyezzük egy hűvös, sötét helyre, például hőszigetelt dobozba vagy hűtőtáskába. Kerüljük a közvetlen napfényt és a hirtelen hőmérsékletváltozásokat.

A vízinövények szállítása

A vízinövények kevésbé érzékenyek a költözésre, mint a halak, de a kiszáradást el kell kerülni. Helyezzük őket vízzel teli zacskókba vagy dobozokba. A gyökereket érdemes nedves papírral vagy vattával befedni, hogy ne száradjanak ki. A finomabb levelű növényeket óvatosabban kezeljük, nehogy megsérüljenek.

Az akvárium áthelyezése

Az akvárium súlya miatt ez a költözés legnehezebb része. Fontos, hogy megfelelően védekezzünk a sérülések ellen.

  1. Távolítsuk el a dekorációt és a köveket: Minden dekorációt és követ vegyünk ki az akváriumból, és csomagoljuk be őket buborékfóliába, hogy ne sérüljenek meg.
  2. Tisztítsuk meg az akváriumot: Töröljük át az akvárium üvegét belül és kívül is.
  3. Csomagoljuk be az akváriumot: Az akváriumot alaposan csomagoljuk be buborékfóliába, és tegyük kartondobozba. A dobozt jelöljük meg „Törékeny” felirattal.
  4. Mozgatás: Az akváriumot legalább két emberrel mozgassuk. Soha ne emeljük az üveget a pereménél, mert az könnyen eltörhet. A nagyobb akváriumokhoz érdemes bútorszállító gurulós alátétet használni.

Az új helyen

  1. Helyezzük el az akváriumot: Az új helyen először az akváriumot helyezzük el a kiválasztott helyen. Győződjünk meg róla, hogy a felület vízszintes és stabil.
  2. Telepítsük vissza a berendezést: Telepítsük vissza a szűrőt, a fűtőt, a világítást és a többi berendezést.
  3. Töltsük fel az akváriumot: Töltsük vissza az akváriumot a korábban leengedett vízzel. Ha szükséges, egészítsük ki friss, klórmentes vízzel.
  4. Ültessük vissza a növényeket: Helyezzük vissza a vízinövényeket az akváriumba.
  5. Engedjük vissza a halakat: Hagyjuk a halakkal teli zsákokat vagy dobozokat az akvárium vizében kb. 15-20 percig, hogy a víz hőmérséklete kiegyenlítődjön. Ezután óvatosan engedjük ki a halakat az akváriumba.
  6. Figyeljük a halakat: A költözés után figyeljük a halakat, hogy nincsenek-e stressztünetek (például letargia, étvágytalanság, furcsa viselkedés). Ha szükséges, használjunk akváriumi stresszoldó készítményeket.

A költözés utáni első héten figyeljünk a vízminőségre, és végezzünk gyakoribb vízcseréket, hogy a halak minél hamarabb megszokják az új környezetet. A türelem és a gondoskodás meghozza gyümölcsét, és hamarosan újra élvezhetjük a gyönyörű akváriumunkat az új otthonunkban!