A guppi (Poecilia reticulata) az egyik legnépszerűbb akváriumi hal, nem véletlenül. Színes, könnyen tartható és szaporodik, mint a nyúl! Ha te is guppikat tartasz, vagy tervezed a tartásukat, valószínűleg kíváncsi vagy, hogyan is néz ki egy újszülött guppi.

Miért olyan népszerűek a guppik?

A guppik népszerűségének több oka van. Először is, rendkívül színesek és változatosak. A hím guppik különösen látványosak, hosszú, színes uszonyaikkal és élénk mintázatukkal. Másodszor, a guppik viszonylag könnyen tarthatók. Nem igényelnek nagy akváriumot, és jól alkalmazkodnak a különböző vízminőségi paraméterekhez. Harmadszor, a guppik élő szülők, ami azt jelenti, hogy nem raknak ikrát, hanem kész guppikat hoznak a világra. Ez izgalmas élmény lehet a kezdő akvaristák számára is.

Az újszülött guppi: Miniatűr másolat

Az újszülött guppi, más néven kisguppi, egy miniatűr másolata a felnőtt guppinak. Azonban van néhány fontos különbség.

Méret és forma

A kisguppik rendkívül kicsik, általában 5-8 mm hosszúak. Testük átlátszó vagy enyhén szürkés színű, ami segít nekik elrejtőzni a ragadozók elől. Alakjuk hasonló a felnőttekéhez, de arányaik eltérőek lehetnek. Például a hasuk gyakran nagyobb a testükhöz képest, ami a szikzacskóból származó tápláléknak köszönhető.

Szín

A kisguppik színe kezdetben nem olyan élénk, mint a felnőtteké. Általában szürkék vagy ezüstösek, de ahogy nőnek, elkezdenek kifejlődni a fajtára jellemző színek és mintázatok. A hímeknél a színek általában gyorsabban fejlődnek ki, mint a nőstényeknél.

Viselkedés

A kisguppik születésük után azonnal úszni kezdenek. Ösztönösen a növények közé vagy a búvóhelyekre húzódnak, hogy elkerüljék a ragadozókat, beleértve a saját szüleiket is. A kisguppik étvágya hatalmas, szinte folyamatosan esznek. Ez elengedhetetlen a gyors növekedésükhöz.

A guppi vemhessége és szülése

A guppi vemhessége általában 21-30 napig tart, de ez függ a vízhőmérséklettől és a nőstény kondíciójától. A vemhes nőstény könnyen felismerhető a megnagyobbodott hasáról és a sötét „vemhességi foltról” a hasa alsó részén. A szülés előtti napokban a nőstény gyakran elvonul, kevésbé eszik, és idegesen úszkál.

A guppi egyszerre 10-100 kisguppit hoz a világra, de ez függ a nőstény méretétől és korától. A szülés általában több órán át tart.

Hogyan gondoskodjunk a kisguppikról?

A kisguppik gondozása nem bonyolult, de néhány dologra oda kell figyelni.

Biztonság

A legfontosabb, hogy biztosítsuk a kisguppik biztonságát. A felnőtt guppik megehetik a kicsiket, ezért érdemes a nőstényt egy külön szülőakváriumba helyezni a szülés előtt, vagy olyan akváriumba, ahol sok növény és búvóhely van. A szülőakváriumban használhatunk ún. szülőtartót, amely elkülöníti a kicsiket a felnőttektől.

Táplálás

A kisguppik számára apró, könnyen emészthető táplálékot kell biztosítani. Kiválóan alkalmasak a kisguppik számára a frissen kelt sóféreg, a mikróféreg és a speciális kisguppi tápok. A táplálékot naponta többször, kis adagokban kell adni.

Vízminőség

A tiszta víz elengedhetetlen a kisguppik egészséges fejlődéséhez. Rendszeresen, hetente cseréljünk vizet az akváriumban (kb. 25-30%-ot). Ügyeljünk arra, hogy a víz hőmérséklete stabil legyen, és ne legyenek hirtelen változások.

Növekedés

A megfelelő gondozás mellett a kisguppik gyorsan nőnek. Néhány hét alatt elérik azt a méretet, hogy már nem jelentenek zsákmányt a felnőtt guppik számára. Ekkor visszahelyezhetjük őket a fő akváriumba.

Összefoglalás

A kisguppik apró, de életerős teremtmények, amelyek rengeteg örömet okozhatnak a hobbiakvaristáknak. Ha odafigyelünk a biztonságukra, a táplálkozásukra és a vízminőségre, akkor hamarosan gyönyörű, színes guppikká fejlődnek.

Reméljük, ez a cikk segített megérteni, hogyan is néz ki egy újszülött guppi, és hogyan gondoskodhatsz róluk a legjobban!