Dél-Magyarország gazdag és változatos élővilágának egyik legszebb ékköve a szivárványos (Emberiza calandra) és a tűzcsellé (Serinus serinus). Ezek a kis énekesmadarak nemcsak gyönyörű színűkkel, hanem kellemes dallamaikkal is elbűvölik a természetjárókat. De hol is lehet őket megtalálni ebben a régióban? Cikkünkben átfogó képet adunk a dél-magyarországi előfordulási helyeikről, figyelembe véve élőhelyi preferenciáikat, a megfigyelés időpontját, és néhány hasznos tippet is adunk a sikeres madármegfigyeléshez.

A Szivárványos: A Mezőség Énekese

A szivárványos, más néven sordély, a nyílt területek, elsősorban a mezőgazdasági területek, szántók, legelők lakója. Dél-Magyarországon a következő helyeken érdemes keresni:

  • Baranya megye: A Dráva menti síkságokon, a Villányi-hegység lábánál elterülő szántóföldeken és a Mecsekalja peremterületein gyakori. Különösen a Siklósi járásban, és a Mohácsi járás mezőgazdasági területein figyelhető meg.
  • Bács-Kiskun megye: A Duna-Tisza közének homokbuckás területein, ahol a szántóföldek mozaikosan váltakoznak legelőkkel, ideális élőhelyet biztosítanak számára. Kiskunhalas környéke, Kalocsa környéke és a Bugacpuszta peremterületei különösen jó helyek a megfigyelésére.
  • Csongrád-Csanád megye: A Maros árterében és a Tiszántúlon, különösen a szegedi tanyavilágban és a Csongrádi járásban fordul elő nagy számban. A Kiskunsági Nemzeti Park pusztáin is találkozhatunk vele.

A szivárványos megfigyelésének legjobb időszaka a tavaszi és nyári hónapok, amikor éneke a legintenzívebb. Figyeljük a kerítéseken, villanyvezetékeken ülő hímeket, amint területüket hirdetik.

A Tűzcsellé: A Kertek és Parkok Lakója

A tűzcsellé, a pintyfélék családjába tartozó apró madár, sokkal inkább kötődik az emberi környezethez. Kertekben, parkokban, fasorokban, és a települések peremén található erdősávokban találkozhatunk vele.

  • Baranya megye: Pécs városában és környékén, a Mecsek lankáin fekvő településeken (pl. Orfű, Abaliget), és a Dráva menti falvak kertjeiben gyakori.
  • Bács-Kiskun megye: Kecskemét, Baja, Kiskunfélegyháza parkjaiban, fasoraiban, és a környező tanyavilágban is előfordul. A Kiskunsági Nemzeti Park látogatóközpontjainak környékén is megpillantható.
  • Csongrád-Csanád megye: Szeged, Hódmezővásárhely, Szentes városok parkjaiban, kertjeiben, és a Tisza menti üdülőterületeken gyakori. A Maros mentén is nagy számban megtalálható.

A tűzcsellét a tavasz és a nyár folyamán a legkönnyebb észrevenni, amikor a hímek énekelnek. Jellegzetes, csicsergő hangjuk messziről hallható. Figyeljük a magasabb fákat, ahol szívesen tartózkodnak.

Tippek a Sikeres Madármegfigyeléshez

  • Binokulár használata: Elengedhetetlen a madarak részletes megfigyeléséhez. Egy jó minőségű binokulárral sokkal könnyebben észrevehetjük a rejtőzködő madarakat.
  • Madárhatározó: Segít a madarak azonosításában. Vásároljunk egy Dél-Magyarországra vonatkozó madárhatározót, vagy használjunk online alkalmazásokat.
  • Csend és türelem: A madármegfigyeléshez csendre és türelemre van szükség. Kerüljük a zajt és a hirtelen mozdulatokat, hogy ne riasszuk el a madarakat.
  • Megfelelő öltözet: Viseljünk terepszínű ruházatot, hogy kevésbé legyünk feltűnőek a madarak számára.
  • Időpont: A kora reggeli és késő délutáni órák a legalkalmasabbak a madármegfigyelésre, ekkor a legaktívabbak a madarak.
  • Távolság: Tartsunk megfelelő távolságot a madaraktól, hogy ne zavarjuk őket.

Fontos Tudnivalók a Madarak Védelméről

Mind a szivárványos, mind a tűzcsellé védett madárfajok. Fontos, hogy tartsuk tiszteletben a természetet, és ne zavarjuk az élőhelyüket. Kerüljük a fészkelőhelyek megközelítését, és ne etessük a madarakat természetellenes táplálékkal. A természet védelme mindannyiunk felelőssége!

Reméljük, cikkünk segített eligazodni Dél-Magyarország madárvilágában, és hasznos információkkal szolgált a szivárványos és a tűzcsellé megfigyeléséhez. Kellemes madármegfigyelést kívánunk!