Az akvarisztika világa rendkívül sokszínű és lenyűgöző hobbi, amely kikapcsolódást és nyugalmat hozhat otthonunkba. Az egyik leggyakoribb kérdés, ami felmerül a kezdőkben – és sokszor a tapasztaltabbakban is –, hogy „Mekkora akváriumot válasszak, és milyen élőlényekkel népesítsem be?”. Erre a kérdésre adunk választ most, kifejezetten a 70 literes akváriumra fókuszálva. Ez a méret ideális választás lehet, hiszen kellően nagy ahhoz, hogy stabil biológiai rendszert alakítson ki, ugyanakkor még viszonylag kis helyigényű és könnyen kezelhető.
Miért éppen a 70 literes akvárium?
A 70 literes akvárium egyfajta „arany középutat” képvisel az akvarisztikában. Nem túl kicsi, így a vízparaméterek kevésbé ingadoznak drasztikusan, mint egy nano akváriumban, ami nagyobb stabilitást és kevesebb stresszt jelent a benne lakó élőlények számára. Ugyanakkor nem is olyan óriási, mint a több száz literes társai, így fenntartása, tisztán tartása és berendezése is egyszerűbb, megfizethetőbb. Kezdők számára kiváló választás, de haladó akvaristák is élvezhetik a benne rejlő lehetőségeket, például egy speciális biotóp akvárium kialakításakor.
Előkészületek az Akvárium Telepítése Előtt
Mielőtt bármilyen halat vagy növényt behelyeznénk az akváriumba, elengedhetetlen a megfelelő előkészület. A legfontosabb lépés a vízciklizálás, azaz a nitrogén körforgás beindítása. Ez egy folyamat, amely során hasznos baktériumok telepednek meg a szűrőben és az aljzatban, melyek lebontják a halak ürülékéből és az ételmaradékokból származó ammóniát és nitritet, amelyek mérgezőek az akváriumi élőlényekre nézve. Ez a folyamat 2-6 hetet is igénybe vehet, és türelmet igényel. Ezen felül gondoskodnunk kell a megfelelő technikai felszerelésekről is:
- Szűrő: Egy külső vagy belső szűrő elengedhetetlen a víz tisztaságához és a biológiai szűréshez.
- Fűtő: A legtöbb trópusi hal és növény stabil, 24-27°C közötti hőmérsékletet igényel.
- Világítás: A növények fotoszintéziséhez és a halak életritmusához megfelelő világítás szükséges.
- Aljzat: A növények gyökerezéséhez és a baktériumok megtelepedéséhez szükséges.
- Dekorációk: Gyökerek, kövek, amelyek búvóhelyet és vizuális érdekességet nyújtanak.
Halak Választása 70 Literes Akváriumba
A halak kiválasztásánál több szempontot is figyelembe kell vennünk a 70 literes akvárium méretéhez igazodva. Fontos a fajok felnőttkori mérete, a temperamentumuk, a rajban vagy egyedül való tartás igénye, és természetesen a vízparaméterek (pH, keménység) iránti igényeik.
Kezdőbarát és Kistestű Rajhalak
A rajban élő kistestű halak ideálisak egy 70 literes akváriumba, mivel élénkebbé teszik a medencét, és biztonságban érzik magukat egy csapatban. Ezen fajokból általában 8-15 darab fér el kényelmesen, a pontos szám a fajtól függ:
- Neonhal (Paracheirodon innesi) és Vörös neonhal (Paracheirodon axelrodi): A klasszikus választás. Maximum 3-4 cm-esre nőnek, élénk kék-piros színeikkel csodás látványt nyújtanak egy 10-12 fős rajban.
- Törpe razbóra fajok (Boraras brigittae, B. maculatus, B. merah): Ezek az apró, mindössze 1,5-2,5 cm-es törpe fajok ideálisak nano akváriumokba is, így 70 literben nagyobb csapatot (akár 15-20 db) is tarthatunk belőlük. Gyönyörű vöröses színük és apró méretük miatt rendkívül népszerűek.
- Harlequin razbóra (Trigonostigma heteromorpha) és Ékfoltos razbóra (Trigonostigma espei): Szép narancsos-pirosas színű halak, melyek maximum 4-5 cm-esre nőnek. Egy 6-8 fős csapat már nagyon jól mutat.
- Endler guppy (Poecilia wingei): Az élénk színű, könnyen tartható Endler guppyk folyamatosan úszkálnak, és sok örömet szereznek. Fontos, hogy ha vegyesen tartjuk a nemeket, készüljünk a gyors szaporodásra! Inkább csak hímeket tartsunk, vagy egy hímre 2-3 nőstényt számoljunk, és gondoljunk a várható utódokra.
Fenékjáró Halak és Algaevők
Az akvárium alját is érdemes benépesíteni, mivel ezek a halak segítenek tisztán tartani a talajt, és érdekes viselkedésükkel színesítik az összképet:
- Törpe páncélosharcsa fajok (Corydoras habrosus, C. pygmaeus, C. hastatus): Ezek az apró, 2-3 cm-es harcsák imádnivalóak és szorgalmasak. Legalább 5-6 fős csapatban tartsuk őket, mert társas lények. Ne tévesszük össze őket a nagyobb testű páncélosharcsákkal, azok túl nagyok lennének 70 literbe.
- Otocinclus affinis (Törpe szívóharcsa): Kiváló algaevő, mely szintén ragaszkodik a csoporthoz. Legalább 4-5 db-ot tartsunk belőlük. Óvatosak és érzékenyek a vízminőségre.
Középponti Halak (Centerpiece Fish)
Egyes fajokból elegendő egyetlen példány vagy egy pár, hogy a 70 literes akvárium fókuszpontjává váljanak:
- Betta splendens (Sziámi harcoshal): Egyetlen hím Betta csodálatos választás lehet. Gyönyörű színei és fátyolos uszonyai kiemelkedőek. Fontos, hogy ne tartsuk együtt más úszó halakkal, amelyek csipkedhetik az uszonyát, vagy túl stresszesek számára. Egyes békés rajhalakkal (pl. Törpe razbóra) azonban jól kijöhet.
- Törpe gurámi (Trichopsis pumila) vagy Mézes gurámi (Trichogaster chuna): Ezek a kisebb testű gurámi fajok békések, és párban vagy egy hím és két nőstény felállásban tarthatók. Nagyon érdekes viselkedésük van, és légzőszervi labirintszervüknek köszönhetően a levegőből is tudnak oxigént felvenni. A hagyományos törpe gurámi (Colisa lalia) már határ eset lehet 70 literben, egy pár elmegy.
Gerinctelenek
A garnélák és csigák remek kiegészítői lehetnek a halaknak, és segítenek az akvárium tisztán tartásában:
- Amano garnéla (Caridina multidentata): Kiváló algaevő, nagyobb termetű garnéla.
- Red Cherry garnéla (Neocaridina davidi): Gyönyörű vörös színű, apró garnéla, amely könnyen szaporodik.
- Nerite csiga (Neritina sp.): Nagyszerű algaevők, tojásaik azonban ragaszkodhatnak a dekorációkhoz.
Milyen halakat NE válasszunk 70 Literes Akváriumba?
Rendkívül fontos, hogy elkerüljük a túlnépesítést és a nem megfelelő fajok tartását. A következő halak túl nagyok lesznek, vagy túl sok helyet igényelnek egy 70 literes akváriumban:
- Aranyhal (Carassius auratus): Bár kis korukban aranyosak, hatalmasra nőnek, és rengeteg szennyező anyagot termelnek. Taviba vagy óriási akváriumba valók.
- Ancisztrusz (Ancistrus dolichopterus) és más pleco fajok: A közönséges ancisztrusz is túl nagyra nő (12-15 cm), és sok szennyező anyagot termel. A többi pleco faj még ennél is nagyobb lehet.
- Angyalhal (Pterophyllum scalare): Bár gyönyörűek, függőlegesen túl sok helyre van szükségük, minimum 100-120 literes akvárium javasolt számukra, de inkább több.
- Nagytestű gurámik (pl. kék gurámi, gyöngy gurámi): Ezek a fajok szintén túl nagyra nőnek, és területesek lehetnek.
Növények Választása 70 Literes Akváriumba
Az élő növények nem csupán esztétikai értéket képviselnek, hanem kulcsfontosságúak az akvárium ökoszisztémájának egészséges működéséhez. Oxigént termelnek, elvonják a nitrátot a vízből, búvóhelyet biztosítanak a halaknak és garnéláknak, valamint segítenek az algásodás megelőzésében. A 70 literes akváriumhoz olyan kezdőbarát növényeket érdemes választani, amelyek nem igényelnek speciális CO2 adagolást vagy extrém erős világítást.
Kezdőbarát és Könnyen Tartható Növények
- Előtér és középtér növények:
- Cryptocoryne fajok (pl. Cryptocoryne wendtii, Cryptocoryne parva): Számos fajta létezik, különböző méretekben és színekben. Igénytelenek, lassan nőnek, és jól alkalmazkodnak a különböző fényviszonyokhoz.
- Anubias barteri nana: Nagyon strapabíró, lassan növő növény, amelyet nem szabad az aljzatba ültetni. Helyette kövekre vagy fákra kell rögzíteni.
- Bucephalandra fajok: Kisebb, gyönyörű levelekkel rendelkező növények, hasonlóan az Anubiashoz, rögzíteni kell őket. Közepes fénynél is szépen fejlődnek.
- Jáva moha (Taxiphyllum barbieri): Rendkívül igénytelen, sűrű búvóhelyet biztosít a kishalaknak és garnéláknak. Fára vagy kőre kötözve terjed.
- Jáva páfrány (Microsorum pteropus): Egy másik klasszikus, könnyen tartható növény, amelyet szintén dekorációra kell rögzíteni.
- Sagittaria subulata „dwarf”: Fűszerű, elől-középen elhelyezhető növény, amely indákkal terjed.
- Háttér növények:
- Vallisneria spiralis: Gyorsan növő, fűszerű növény, amely indákkal terjed. Ideális a hátsó falhoz.
- Ludwigia repens: Szálas növény, amely megfelelő fénynél és tápanyagellátásnál vöröses árnyalatot vehet fel. Könnyen tartható.
- Hygrophila corymbosa „compact”: Egy kompakt változat, amely nem nő túl magasra, így a 70 literes akvárium hátterébe is ideális lehet.
- Rotala rotundifolia: Szintén szálas növény, amely viszonylag igénytelen. A fény intenzitásától függően levelei zöldesek vagy vörösesek lehetnek.
- Lebegő növények:
- Békatutaj (Limnobium laevigatum) vagy Törpe vízi saláta (Pistia stratiotes): Gyönyörű árnyékot vetnek, és a nitrátot is hatékonyan elvonják a vízből. Fontos, hogy ne fedjék be teljesen a vízfelszínt, mert az gátolhatja a gázcserét és az alatta lévő növények fényhez jutását.
Tápanyagozás és CO2
Kezdőként a legtöbb említett növény számára elegendő a jó minőségű aljzat (pl. táptalaj) és egy általános folyékony akváriumi táp. Erősebb világítás mellett érdemes lehet CO2 adagolással és speciális tápsókkal is kiegészíteni a táplálást, de egy 70 literes akváriumban, kezdő szinten, ez nem feltétlenül szükséges azonnal.
Példa összeállítások 70 Literes Akváriumhoz
Íme, néhány ötlet, hogyan kombinálhatja a halakat és növényeket egy harmonikus 70 literes akváriumban:
- Rajhalas akvárium békés központtal:
- Halak: 10-12 db Neonhal VAGY Harlequin razbóra + 5-6 db Törpe páncélosharcsa VAGY 4-5 db Otocinclus + 1 hím Betta splendens (figyelemmel a kompatibilitásra, esetleg nélküle).
- Növények: Előtérbe Cryptocoryne parva, középre Anubias és Jáva moha fán vagy kövön, háttérbe Vallisneria spiralis és/vagy Rotala rotundifolia.
- Törpe fajok paradicsoma:
- Halak: 15-20 db Törpe razbóra (Boraras brigittae) + 5-6 db Törpe páncélosharcsa (Corydoras pygmaeus) + 4-5 db Otocinclus.
- Gerinctelenek: Red Cherry garnélák (10-15 db).
- Növények: Sűrűn ültetve Cryptocoryne wendtii a középtérbe, Jáva moha és Bucephalandra elszórva, háttérbe Ludwigia repens. Sok lebegő növény (pl. Békatutaj) a garnélák és halak búvóhelyeinek biztosítására.
Gondozás és Fenntartás
Egy jól működő 70 literes akvárium fenntartása viszonylag egyszerű, de rendszerességet igényel. Hetente végezzünk 20-30%-os vízcserét, és ekkor tisztítsuk meg a szűrőanyagot is (akváriumvízben, hogy a hasznos baktériumok megmaradjanak). Etessük a halakat mértékkel, naponta 1-2 alkalommal, annyit, amennyit pár perc alatt elfogyasztanak. Figyeljünk a halak viselkedésére és a növények állapotára, ez árulkodik az akvárium egészségéről.
Összefoglalás
A 70 literes akvárium egy fantasztikus kiindulópont az akvarisztika világában. Megfelelő tervezéssel és gondos fajválasztással egy gyönyörű, stabil és harmonikus vízi világot hozhatunk létre otthonunkban. Ne feledjük, a türelem és a folyamatos megfigyelés kulcsfontosságú. Válasszunk okosan, és élvezzük a vízi élőlények nyújtotta békét és szépséget!