Csopakon évtizedes, sőt, akár évszázados múltra visszatekintő hagyomány került veszélybe, amely sok helyi család számára generációkon átívelő örökséget jelentett. A csónakos horgászat kultúrája forog kockán az új Balatoni Vízparti Terv jelenleg ismert tervezete miatt, amely a település összes csónakkikötőjének felszámolását vetíti előre. Ez a lépés nem csupán egy szabadidős tevékenységet lehetetlenítene el, hanem egy teljes közösség életmódját és a Balatonhoz fűződő viszonyát írhatja át gyökeresen.

A helyzet súlyosságát felismerve a Csopak–Paloznak Horgászegyesület, összefogva a Veszprémi Honvéd Horgászegyesülettel és a Balatoni Horgász Egyesülettel, aktív lépéseket tett az érdekvédelem terén. Hideghéthy Csaba, a Csopak–Paloznak Horgászegyesület elnökhelyettese világított rá a probléma gyökerére: nagyjából egy hónapja szembesültek azzal, hogy a vízparti terv jelenlegi formája gyakorlatilag a csopaki csónakkikötők megszüntetését irányozza elő. Válaszul a SzabadaHang platformon online aláírásgyűjtést indítottak, amely rendkívül gyorsan kapott jelentős támogatást: alig öt nap leforgása alatt több mint hétszázan fejezték ki egyetértésüket a petícióval. Az egyesület célja, hogy a lehető legtöbb támogató aláírást gyűjtsék össze, demonstrálva az ügy társadalmi fontosságát.

A csopaki helyzetet tovább árnyalja, hogy a településen mindössze 29 méternyi szabad partszakasz áll a horgászok rendelkezésére. Hideghéthy Csaba szerint ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy aki nem rendelkezik csónakkal, annak a jövőben ellehetetlenülhet a balatoni horgászat ezen a szakaszon. Az érintett csónakkikötők jelentős része több mint negyven éve szolgálja a helyi horgászközösséget, szerves részévé válva a part képének és a helyi identitásnak. Az egyesület korábban jelentős anyagi áldozatot is hozott: közel 110 millió forintból építettek egy stéget az Apáca strandon, azzal a reménnyel, hogy ehhez egy közösségi horgászkikötőt csatolhatnak majd – ennek megvalósítása azonban további, hasonló nagyságrendű összeget igényelne. A megépült, 82 méter hosszú látványstéget átengedték közösségi használatra, de a korlátozott lehetőségek miatt csupán négy horgászhelyet tudtak rajta kialakítani.

Az elnökhelyettes közel húsz éve küzd azért, hogy az általuk és elődeik által létrehozott, meglévő horgászkikötők fennmaradását biztosítsák. Folyamatosan próbálkoznak fennmaradási engedélyt, vagyis legalizációt kérni ezekre a létesítményekre, ám eddig sikertelenül. Korábban a térképeken horgonyjelekkel jelölték azokat a pontokat, ahol lehetőség nyílt volna horgászkikötők létesítésére, azonban ezeket a jelöléseket eltávolították, és ez a változás nem csupán Csopakra, hanem az egész Balatonra kiterjed. Éles kontrasztot mutat ezzel, hogy a vitorláskikötők építése továbbra is lehetségesnek tűnik, bár ezek használata a csónakos horgászok számára nem reális alternatíva, hiszen egy csónak tárolásáért akár évi 300 ezer forintot is elkérhetnek.

A horgászközösség csalódottságát növeli, hogy korábban ígéreteket kaptak a csónakkikötők helyzetének rendezésére, ezzel szemben a legújabb rendelet már az idei évre tervezi azok felszámolását. Hideghéthy Csaba szerint a döntéshozatali folyamatból hiányzik a párbeszéd hiánya; úgy érzik, sem őket, sem a többi horgászegyesületet – amelyekből csak az északi parton közel hatvan működik – nem hallgatják meg érdemben. Pedig a 210 tagot számláló Csopak–Paloznak Horgászegyesület a település legnagyobb civil szervezete, és ügyüket nemcsak a tagok, hanem a helyi önkormányzat és a lakosság szélesebb köre is támogatja, mert úgy vélik, a tervezett intézkedés igazságtalanul szorítaná ki a horgászokat a Balaton partjáról.

Az aggodalmak nem alaptalanok, hiszen a Balaton partján egyre több az elkerített területek száma, és a magántelkek sok helyen egészen a vízig érnek, csökkentve a közösségi hozzáférést. A kereskedelmi hajókikötőkben pedig a Mahart tiltása miatt eleve korlátozott a horgászat lehetősége. Hideghéthy Csaba, aki 1972 óta horgászik Csopakon, komoly aggodalommal tekint a balatoni horgászat jövőjére.

A helyzet megoldása érdekében és a figyelemfelhívás céljából a horgászegyesületek egy aláírásgyűjtő pikniket is szerveztek (az eredeti cikk szerint április 12-én), amelyet a Balaton Térségi Horgászegyesületek Szövetsége is támogatott. Az esemény nemcsak az aláírásgyűjtés helyszíne volt, hanem közösségi programokkal, vendéglátással és gyerekjátékokkal várta az érdeklődőket, erősítve a közösségi összefogást. Az egyesület emellett nagy hangsúlyt fektet az utánpótlás nevelésére is, amit a két évtizedes múltra visszatekintő, évente megrendezett ifjúsági gyerekhorgászverseny is bizonyít, remélve, hogy a fiatalabb generáció továbbviszi majd a hagyományt. A csopaki csónakos horgászközösség jövője jelenleg bizonytalan, de eltökéltek abban, hogy minden lehetséges eszközzel küzdenek a kikötőik és az általuk képviselt értékek megőrzéséért. Ez a küzdelem túlmutat Csopakon, és potenciálisan Balaton-szintű kérdéseket vet fel a vízpart közösségi használatáról és a hagyományos életformák megőrzéséről.

(nyitókép: Csopak TV Youtube-képernyőfelvétel)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük