A frissen telepített akváriumok gyakran szembesülnek a nem kívánt algák megjelenésével. Különösen gyakori a fonálalga és az ecsetalga, melyek megjelenése sok akvaristát bosszant. De miért is alakulnak ki ezek az algák, és hogyan szabadulhatunk meg tőlük hatékonyan?

Miért jelennek meg az algák az új akváriumban?

Az új akváriumokban az egyensúly még nem alakult ki. A nitrogénciklus beindulása időbe telik, aminek következtében ammónia (NH3) és nitrit (NO2) halmozódhat fel. Ezek az anyagok, valamint a foszfát (PO4) jelenléte ideális táptalajt biztosítanak az algák számára.

  • Tápanyag többlet: A friss talajok, növények, vagy akár a csapvíz is tartalmazhatnak olyan tápanyagokat (pl. foszfátot, nitrátot), melyeket a növények még nem képesek felvenni.
  • Gyenge növényállomány: Az újonnan ültetett növényeknek időre van szükségük, hogy megerősödjenek és elszívják a tápanyagokat az algák elől.
  • Túlzott fény: A túl sok fény (különösen az első hetekben) serkenti az algák növekedését.
  • Rossz vízparaméterek: A magas ammónia- és nitrit szintek, valamint a nem megfelelő pH-érték is kedvez az algák elszaporodásának.

Fonálalga – Ismerjük meg az ellenséget!

A fonálalga vékony, hosszú szálak formájában jelenik meg, melyek a növényeken, dekorációkon és a talajon is megtapadhatnak. Gyorsan terjed, és ha nem kezeljük időben, hamarosan az egész akváriumot ellepheti.

A fonálalga elleni védekezés

  1. Mechanikai eltávolítás: A fonálalgát kézzel (pl. fogóval, kefével) távolítsuk el. Tekerjük fel egy fogkefére vagy botra és húzzuk ki az akváriumból.
  2. Fénycsökkentés: Csökkentsük a napi megvilágítási időt (kezdetben 6-8 órára), vagy használjunk árnyékolást.
  3. Vízcsere: Rendszeres, 20-30%-os vízcserékkel csökkenthetjük a tápanyag koncentrációt.
  4. Növények támogatása: Gondoskodjunk a növények megfelelő tápanyagellátásáról (pl. folyékony tápokkal), hogy versenyre kelhessenek az algákkal.
  5. Algaevő halak és gerinctelenek: Bizonyos halak (pl. Sziámi algaevő) és csigák (pl. Neritina csiga, Amano garnéla) szívesen fogyasztják a fonálalgát.
  6. Algacidek: Szükség esetén használhatunk algairtó szereket, de ezeket óvatosan kell alkalmazni, mert károsíthatják a növényeket és a halakat is.

Ecsetalga – Makacs és kitartó

Az ecsetalga fekete, sötétzöld vagy szürkés színű, rövid, ecsetszerű „pamacsokban” jelenik meg a növények levelein, a dekorációkon és a köveken. Nehezebb eltávolítani, mint a fonálalgát, és gyakran a rossz vízminőségre utal.

Az ecsetalga elleni védekezés

  1. Javítsuk a vízminőséget: Rendszeres vízcserékkel, megfelelő szűréssel és a tápanyagok (főleg foszfát) szintjének ellenőrzésével javíthatunk a vízminőségen.
  2. CO2 adagolás: A megfelelő CO2 szint (15-30 ppm) segíti a növények növekedését, ami versenyképesebbé teszi őket az algákkal szemben.
  3. Ecsetalgaevő halak: Bár a Sziámi algaevő szívesen fogyasztja, az ecsetalga ellen a Floridai zászlóshal (Jordanella floridae) hatékonyabb lehet, de ez a hal agresszív lehet más halakkal szemben.
  4. Glutaraldehid tartalmú szerek: Az EasyCarbo és hasonló termékek tartalmaznak glutaraldehidet, ami hatékonyan pusztítja az ecsetalgát. Azonban ezeket a szereket óvatosan kell adagolni, mert érzékeny halak és növények károsodhatnak. Használat előtt olvassuk el a termék használati útmutatóját!
  5. Hidrogén-peroxid (H2O2): Kis mennyiségű 3%-os hidrogén-peroxidot közvetlenül az algára fecskendezve elpusztíthatjuk azt. Vigyázzunk, hogy ne adagoljunk túl sokat, mert károsíthatja a halakat és a növényeket!
  6. Mechanikai eltávolítás: Az ecsetalgát nehezebb eltávolítani, de egy éles pengével, vagy erős kefével megpróbálhatjuk lekaparni a felületekről.

Megelőzés – A legjobb védekezés!

A megelőzés mindig a legjobb megoldás. Az alábbi tippek betartásával minimalizálhatjuk az algák megjelenésének esélyét az új akváriumban:

  • Válasszunk minőségi talajt és növényeket: A jó minőségű talaj segíti a növények növekedését, a megfelelően kiválasztott növények pedig elszívják a tápanyagokat az algák elől.
  • Ne tegyünk túl sok halat egyszerre az akváriumba: A túlzott halmennyiség növeli a tápanyagterhelést.
  • Figyeljünk a tápanyagellátásra: Tápoldatozzunk a növények igényei szerint, de ne adagoljunk túl sokat!
  • Rendszeresen ellenőrizzük a vízparamétereket: Tesztcsíkokkal vagy csepptesztekkel ellenőrizzük az ammónia, nitrit, nitrát és foszfát szintjét.
  • Tartsuk tisztán az akváriumot: Rendszeres vízcserékkel és a felesleges szerves anyagok eltávolításával megelőzhetjük az algák elszaporodását.

Az algák elleni harc türelmet és kitartást igényel. Ne csüggedjünk, ha nem látunk azonnali eredményt. A megfelelő módszerek alkalmazásával és a vízminőség javításával elérhetjük, hogy akváriumunk tiszta és egészséges legyen!