Lezárult a tervezési szakasz a tolnai Duna-holtágak régóta esedékes rehabilitációjával kapcsolatban – jelentette be a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. A szervezet, amely a Közép-Duna menti kiemelt térség közel száz településének fejlődését hivatott elősegíteni, mostanra véglegesítette azokat a terveket, amelyek célja a holtágak egykori vízfelületeinek helyreállítása és ökoszisztémájuk hosszú távú fenntarthatóságának megteremtése. Az északi és déli ágakban egyaránt évtizedek óta narastó probléma a meder folyamatos feliszapolódása, amelyet az egyre gyakoribb és súlyosabb aszályos időszakok tovább súlyosbítanak. Ezek a negatív folyamatok már odáig vezettek, hogy veszélybe került a holtágak természetes funkcióinak ellátása, beleértve az élővilág számára nyújtott menedéket is.
A Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség az elmúlt egy évben dedikált projekt keretében kereste a megoldást erre az összetett környezeti kihívásra. A Meridián Mérnöki Iroda Kft. szakmai közreműködésével elkészültek a szükséges engedélyes tervek, amelyek alapját alapos geodéziai felmérések, részletes talajmechanikai vizsgálatok, valamint a kotrási, iszapkezelési és partvédelmi műveletek precíz tervei képezik. A projekt középpontjában az iszap eltávolítása áll, amely mellett kiemelt fontosságú a partvonal stabilizálása és a kitermelt iszap környezetvédelmi szempontból biztonságos, a hatóságokkal egyeztetett területeken történő elhelyezése.
Grónay Andrea, az ügynökség ügyvezetője megerősítette, hogy a tervezési fázis finanszírozása a Közép-Duna menti térség fejlesztési célelőirányzatából történt, összesen 66 millió forintot fordítottak erre a célra. Az ügyvezető emlékeztetett arra is, hogy a Duna jobb partján, Paks és a Sió torkolata között elhelyezkedő, a tolnai mellett a faddi és bogyiszlói holtágakat is magában foglaló rendszer egykor a Duna élő ágai voltak a 19. századi folyószabályozások előtt. Ez a mintegy 30 kilométer hosszan elnyúló, 2-10 kilométer széles sávban található egyedülálló vizes élőhelyrendszer mára az éghajlatváltozás és a tartós csapadékhiány miatt drámai mértékben feltöltődött iszappal. Amennyiben nem történnek meg a szükséges beavatkozások, reális a veszélye annak, hogy ez az értékes holtágrendszer eltűnése bekövetkezik.
A teljes körű rehabilitáció megvalósításának pontos költségvetése csak a kiviteli tervek véglegesítése után lesz meghatározható, azonban a tervezői becslések alapján a projekt összköltsége elérheti a 40 milliárd forintot is. Jelenleg erre a nagyszabású munkára sem hazai, sem európai uniós forrás nem áll rendelkezésre. A tervek szerint a tolnai holtág vízutánpótlásának egyik lehetséges megoldása a doromlási szivattyútelep rekonstrukciója lenne, amely lehetővé tenné, hogy az élő Dunából pótolják a vizet a holtágrendszerbe.
A helyreállítás első ütemében a partvédelmi munkálatokra koncentrálnának a tolnai szakaszon. Ez magában foglalná két sorban, hat méter mélyre telepített cölöpök elhelyezését, geotextília beépítését a szivárgás megakadályozására, valamint a part terméskövekkel való megerősítését az erózió ellen. A mederből hidromechanizációs eljárással kitermelendő iszap – amelynek teljes mennyisége a becslések szerint 1 millió 679 ezer köbméter – számára a helyszíni bejárások és egyeztetések alapján kijelölt területeken ideiglenes zagykazettákat vagy zagytereket hoznának létre. Ezeket a területeket az iszap végleges elhelyezése és kiszáradása után rekultiválnák, visszaillesztve a tájba. Az első ütemben várhatóan 950 754 köbméter iszap elhelyezésére lesz kapacitás.
Fontos kiemelni, hogy a mintegy 370 hektáron elterülő holtágrendszer a Gemenc Natura 2000 különleges természeti övezet szerves részét képezi. Ennek megfelelően a rehabilitációs tervek kidolgozása során kiemelt figyelmet fordítottak az itt élő védett növény- és állatfajok, valamint a vízi és vizes élőhelyek megőrzésére. A projekt célja nem csupán a vízfelület helyreállítása, hanem a kapcsolódó kemény- és puhafás ligeterdők, valamint mocsárrétek állapotának javítása is, hozzájárulva ezzel a térség biodiverzitásának megőrzéséhez és az ökológiai állapotának javításához. A tervek elkészülte fontos lépés a tolnai Duna-holtágak megmentése és természeti értékeinek hosszú távú biztosítása felé, ugyanakkor a megvalósítás finanszírozási hátterének megteremtése még komoly kihívást jelent.
(nyitókép: Wikipedia)