Az ékszerteknősök, vagy ahogy sokan ismerik, a vörösfülű ékszerteknősök (Trachemys scripta elegans), rendkívül népszerű háziállatok Magyarországon is. Hosszú élettartamuk és viszonylagosan egyszerű gondozásuk miatt sokan választják őket, azonban az egyik legkritikusabb és gyakran félreértett aspektusa a tartásuknak a helyes táplálás. Különösen igaz ez, amikor teknősünk eléri a felnőttkori méretet és életkort. Egy 3 éves ékszerteknős már nem kis bébi, a táplálkozási igényei jelentősen megváltoznak, és a hibás etetési gyakorlat hosszú távon súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet. Ez a cikk részletesen bemutatja, milyen gyakran és mennyit kell etetni egy 3 éves ékszerteknőst, és milyen étrend a legideálisabb számára.

Miért változik a teknősök táplálkozása az életkorral?

A teknősök a természetben, és így fogságban is, a növekedési fázisukban sokkal több fehérjét igényelnek. Ez az oka annak, hogy a fiatal, gyorsan növekedő teknősök étrendje nagyobb arányban tartalmaz rovarokat, halakat és egyéb állati eredetű táplálékot. Ahogy azonban idősödnek és növekedésük lelassul, az ékszerteknős étrendje fokozatosan átáll a növényi alapú táplálékra. Egy 3 éves teknős már sub-adult vagy fiatal felnőttnek számít, és bár még mindig szüksége van fehérjére, a hangsúly sokkal inkább a zöldségeken és a kiegyensúlyozott táplálékon van. A helytelen, túl fehérjedús étrend ebben a korban elhízáshoz, májproblémákhoz, vesekárosodáshoz és a páncél deformációjához (piramisodáshoz) vezethet.

Milyen gyakran etessük a 3 éves ékszerteknőst?

A leggyakoribb hiba, amit a gazdik elkövetnek, az a túletetés. Míg a fiatal, 1 év alatti teknősöket akár naponta is etetni lehet, addig egy 3 éves ékszerteknős etetési gyakorisága már más ütemet kíván. Általánosságban elmondható, hogy egy felnőtt vagy sub-adult teknőst minden másnap, vagy heti 3-4 alkalommal elegendő etetni. Ez időt ad az emésztőrendszerének a feldolgozásra és elkerüli az elhízást.

Figyeljünk a teknősünk egyedi igényeire is. Ha a teknősünk nagyon aktív, sokat úszik és láthatóan sok energiát éget el, esetleg megengedhetünk egy kicsit gyakrabb etetést, de ez ritka. Ha viszont lustább, sokat napozik és keveset mozog, akkor a ritkább etetés elengedhetetlen a súlygyarapodás elkerülése érdekében.

Mennyit etessünk egy 3 éves ékszerteknősnek?

Ez az egyik leggyakrabban feltett kérdés, és nincs egy pontosan meghatározott gramm vagy darabszám. A legelfogadottabb irányelv a következő: annyi táplálékot, amennyit a teknős 5-10 percen belül képes elfogyasztani. Ez a módszer segít megelőzni a túletetést és a fel nem evett étel bomlását a vízben, ami rontja a vízminőséget.

Másik gyakran alkalmazott, egyszerű módszer: a felkínált táplálék (pellet) mennyisége ne haladja meg a teknős fejének méretét. Ez a módszer különösen a pellet esetében alkalmazható jól.

Fontos, hogy ne hagyjunk ételt a teknős medencéjében hosszabb ideig, mert az bomlásnak indul, ami a vízminőség romlásához, algásodáshoz, és akár betegségekhez is vezethet. Érdemes egy külön etetőtartályt használni, ha ez megoldható. Ez nemcsak a vizet tartja tisztán, de segít a teknőst arra kondicionálni, hogy egy bizonyos helyen kap táplálékot, ami a tisztán tartást is megkönnyíti.

Miből álljon egy 3 éves ékszerteknős étrendje?

A kiegyensúlyozott teknős étrend kulcsfontosságú az egészség megőrzéséhez. Egy 3 éves ékszerteknős számára az ideális arány a következő:

1. Kiváló minőségű teknőspelletek (kb. 25-30%)

  • Válasszunk kifejezetten ékszerteknősöknek, vagy vízi teknősöknek szánt, prémium minőségű pelletet. Ezek a pelletek tartalmazzák a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat (többek között kalciumot és D3-vitamint) megfelelő arányban.
  • Keresd azokat a márkákat, amelyek alacsonyabb fehérjetartalommal rendelkeznek (felnőtt teknősöknek valók), és magas rosttartalmúak.
  • Ezt a mennyiséget adjuk a fő etetések alkalmával, kiegészítve friss zöldségekkel.

2. Friss leveles zöldségek és vízi növények (kb. 60-70%)

Ez az étrend legfontosabb része a 3 éves teknős számára. A zöldségek biztosítják a rostokat, vitaminokat és ásványi anyagokat.

  • Ajánlott zöldségek: sötétzöld leveles zöldségek, mint a római saláta (kerüljük a jégcsap- és fejes salátát, mivel kevés tápértékük van), endívia, gyermekláncfű levelek (permetezetlen!), kelkáposzta, mustárzöld, fodros kel, vízitorma, reteklevél, sárgarépa zöldje. Ezeket fel lehet szeletelni kisebb darabokra, hogy könnyebben megegye a teknős.
  • Vízi növények: bizonyos vízi növények is alkalmasak, mint a vízijácint, vízi saláta, békalencse. Ezeket be lehet tenni a medencébe, hogy a teknős kedvére rágcsáljon belőlük.
  • Kiegészítő zöldségek (mérsékkel): cukkini, tök, sárgarépa (reszelve), zöldbab.

3. Állati fehérjék (kb. 5-10%)

Bár a fehérjeszükséglet csökken, még mindig szükség van rájuk, de jóval kisebb mennyiségben, mint fiatal korban.

  • Élő táplálék: guppi, molly, szúnyoglárva, vízibolha (csak megbízható forrásból, hogy elkerüljük a betegségek behurcolását). A tücsök és lisztkukac is adható, de csak ritkán, mert zsírosak lehetnek.
  • Fagyasztott/szárított: fagyasztott szúnyoglárva, tubifex (mértékkel).
  • Egyéb: főtt, sovány csirkehús (nagyon ritkán, kis darabokban), földigiliszta. Kerüljük a vörös húsokat és a feldolgozott húskészítményeket.

Amit SOHA ne adjunk: tejtermékek, kenyér, tészta, cukros édességek, feldolgozott emberi élelmiszerek, avokádó, rebarbara, spenót (oxálsav tartalma miatt gátolja a kalcium felszívódását, csak nagyon ritkán), gyümölcsök (magas cukortartalmuk miatt csak ritka csemegeként, kis mennyiségben). A gyümölcsök közül pl. alma, banán, dinnye, bogyós gyümölcsök nagyon kis mennyiségben adhatók, de nem képezik az étrend alapját.

Vitaminok és ásványi anyagok pótlása

Még a legjobb minőségű pellet és a változatos étrend mellett is szükséges lehet a kalcium és a D3-vitamin pótlása, különösen, ha a teknős nem jut elegendő természetes UVB fényhez (UVB lámpa használata elengedhetetlen!).

  • Kalcium: egy teknőspáncél vagy szépia darabka behelyezhető a vízbe, amiből a teknős kedvére rágcsálhat. Ezen kívül hetente 1-2 alkalommal kevés kalciumport szórhatunk az ételére.
  • D3-vitamin: ez elengedhetetlen a kalcium megfelelő felszívódásához. Ha a teknős nem kap elegendő UVB fényt (amit egy speciális UVB lámpa biztosít), akkor szükség lehet D3-vitamin tartalmú kiegészítőre is, de ennek túladagolása veszélyes lehet, ezért óvatosan és állatorvossal konzultálva adagoljuk.

A vízminőség és az etetés kapcsolata

Az etetés és a vízminőség szorosan összefügg. Minél többet és gyakrabban etetünk, és minél több fel nem evett étel marad a vízben, annál gyorsabban romlik a víz minősége. A bomló étel ammóniát és nitrátokat termel, ami káros a teknősre. Egy jól megválasztott és karbantartott szűrőrendszer elengedhetetlen, de a rendszeres vízcserék is szükségesek. A fent említett külön etetőtartály használata jelentősen hozzájárul a medence vizének tisztán tartásához.

Mit tegyünk, ha a teknős nem eszik?

Előfordulhat, hogy a 3 éves teknős nem eszik. Ennek számos oka lehet:

  • Hőmérséklet: A teknősök anyagcseréje a hőmérséklettől függ. Ha a víz túl hideg (22-24°C alatt), lelassulhat az anyagcseréjük és csökken az étvágyuk. Gondoskodjunk a megfelelő vízhőmérsékletről (általában 25-27°C).
  • Szezonális változások: A teknősök érzékenyek a szezonális változásokra, és a téli hónapokban, amikor kevesebb a fény, étvágyuk csökkenhet, sőt, akár le is állhat. Ez normális lehet, ha a teknős egyébként aktív és nem mutat betegség jeleit.
  • Stressz: Az új környezet, a medence átrendezése, vagy más stresszforrás is okozhat étvágytalanságot.
  • Betegség: Ha a teknős hosszú ideig nem eszik, letargikus, vagy más betegségre utaló jeleket mutat (pl. gombásodás, szemproblémák, duzzanat), azonnal forduljunk állatorvoshoz, aki teknősökre specializálódott!

Összefoglalás

Egy 3 éves ékszerteknős etetése odafigyelést és tudatosságot igényel. Fontos megérteni, hogy a táplálkozási igényei eltérnek a fiatal teknősökéitől, és a hangsúly a zöldségeken van. Hetente 3-4 alkalommal etessük, annyi étellel, amennyit 5-10 perc alatt elfogyaszt. Biztosítsunk számára változatos, kiegyensúlyozott étrendet, amely minőségi pelletekből, bőséges sötétzöld leveles zöldségekből és nagyon kis mennyiségű állati fehérjéből áll. Ne feledkezzünk meg a kalcium pótlásáról és az UVB lámpa fontosságáról sem. A megfelelő gondozással és táplálással sok-sok évig élvezhetjük egészséges és boldog ékszerteknősünk társaságát!