A horgászat nem csupán egy hobbi, sokkal inkább szenvedély, életérzés. Vannak pillanatok, amikor a nappali zajok és a tóparti nyüzsgés elvisz a koncentrációtól, és nem engedi, hogy igazán elmerüljünk a természet adta békességben. Ilyenkor jön el az éjszakai horgászat ideje, mely egy különleges dimenziót nyit meg a pecások előtt. De vajon megéri-e a virrasztást, a hideg, néha fagyos hajnalokat a jászkeszeg, ez a rafinált, ám annál jobban áhított préda kedvéért? A válaszunk egyértelmű: igen, abszolút! Nézzük meg, miért, és hogyan válhatunk az éjszaka mesterévé a keszeghorgászatban.

Miért pont éjszaka és miért pont jászkeszegre?

A jászkeszeg (Abramis brama) egy rendkívül elterjedt és közkedvelt halfaj Magyarország vizeiben. Nappal gyakran óvatos, a part menti zajokra érzékeny, és inkább a mélyebb, nyugodtabb vizekbe húzódik. Azonban amint leszáll az est, és a tópartot csend borítja, a keszegek, különösen a nagyobb példányok, sokkal aktívabbá válnak, és bátrabban merészkednek a sekélyebb, táplálékban gazdagabb területekre. Ez a viselkedésbeli változás teszi az éjszakát ideális időszakká a kapitális keszegek becserkészésére.

Az éjszakai pecázás atmoszférája páratlan. A csillagos égbolt alatt, a távoli bagolyhuhogás kíséretében, a vízfelület nyugalmában való elmerülés felejthetetlen élményt nyújt. Kevesebb a horgász, kevesebb a zavaró tényező, így teljes mértékben a kapásra, a természet hangjaira koncentrálhatunk. Ráadásul nyáron az éjszaka kínálta hűvösség különösen vonzóvá teszi ezt a módszert, elkerülve a perzselő napsütést.

Felkészülés az éjszakai portyára: A felszerelés alapjai

Az éjszakai horgászat sikere nagymértékben múlik a gondos előkészületeken és a megfelelő felszerelésen. Ne feledjük, a sötétben minden sokkal nehezebb, ezért a praktikusság és a megbízhatóság kulcsfontosságú.

A megfelelő bot és orsó

Botok: Jászkeszegre elsősorban a feeder botok a legalkalmasabbak. Egy közepesen nehéz vagy nehéz (Medium-Heavy, Heavy) akciójú feeder bot 3,6-3,9 méteres hosszban ideális választás. A hosszabb botok segítik a pontos dobásokat és a hal fárasztását. Fontos, hogy a bot érzékeny spiccét megfelelően láthatóvá tegyük az éjszaka folyamán, erre kiválóan alkalmasak a világító patronok, vagy a speciális, világító festékkel ellátott spiccgyűrűk.

Orsók: Válasszunk megbízható, robusztus orsót, jó zsinórkapacitással (legalább 0.20-0.25 mm-es monofil zsinórból 150-200 méter férjen rá). A nyeletőfékes orsók különösen kényelmesek éjszaka, mivel nem kell aggódnunk az orsó leállításával, a hal szabadon viheti a zsinórt kapáskor.

Zsinórok, horgok és kapásjelzők

Főzsinór: A 0.20-0.25 mm átmérőjű monofil zsinór a legtöbb esetben megfelelő, de ha akadós terepen horgászunk, vagy nagyobb halakra számítunk, akár 0.28 mm-re is felmehetünk. Fontos a kopásállóság és a jó csomótűrés. Egyes horgászok fonott zsinórt is használnak a főzsinórra (0.10-0.12 mm), ami jobb kapásérzékelést biztosít, de ehhez rugalmasabb botra vagy előtétzsinórra lehet szükség.

Előke: Vékonyabb, 0.16-0.20 mm-es fluorocarbon vagy monofil előkét használjunk. Az előke hossza változhat, de általában 40-80 cm között mozog keszegre. Az éjszakai órákban a halak kevésbé óvatosak, így nem feltétlenül szükséges extrém vékony előke.

Horgok: A horog mérete a csalitól és a hal méretétől függ. Jászkeszegre leggyakrabban 8-as, 10-es vagy 12-es méretű horgokat használunk. Fontos, hogy hegyes és erős, de viszonylag könnyű horgot válasszunk.

Kapásjelzők: Az éjszakai horgászat legfontosabb kiegészítői. A botspiccre rögzíthető világító patronok (legtöbbször kémiai fénypatronok) elengedhetetlenek. Ezek jelzik a legfinomabb rezdüléseket is. Emellett használhatunk elektronikus kapásjelzőket is, melyek hanggal és fénnyel egyaránt jeleznek. A nyeletőfékes orsó és az elektronikus jelző kombinációja kényelmes és hatékony. Sokan emellett egy egyszerű, botra rögzíthető csengőt is használnak extra biztosítékként.

Világítás és komfort

Fejlámpa: Ez a legfontosabb fényforrás. Válasszunk olyat, ami kényelmesen illeszkedik, és lehetőleg rendelkezik piros fény funkcióval is. A piros fény kevésbé vakító, nem rontja el az éjszakai látást, és kevésbé zavarja a halakat.

Bivvy lámpa: Egy sátorban vagy ernyő alatt használt belső világítás is hasznos lehet. Léteznek tölthető, akkumulátoros verziók, melyek akár telefon töltésére is alkalmasak.

Kényelem: Egy kényelmes szék, vagy akár egy horgászágy elengedhetetlen a hosszabb éjszakákhoz. Ne feledkezzünk meg a meleg ruházatról (réteges öltözködés!), egy jó minőségű hálózsákról vagy takaróról, és termoszos meleg italról.

Biztonság: Mindig legyen nálunk feltöltött mobiltelefon, elsősegélycsomag, és tájékoztassunk valakit arról, hol és meddig tartózkodunk.

Az etetőanyag és csali stratégiája éjszakára

Az etetőanyag és a csali kiválasztása kulcsfontosságú. Éjszaka a keszegek, mivel kevesebb a fény, elsősorban szaglásukra és oldalvonalukra támaszkodnak a táplálékkeresésben, ezért az illat és a mozgás rendkívül fontos.

Etetőanyag

Az etetőanyag legyen intenzív illatú, de ne túlzottan tápláló. Célunk a halak odacsalogatása és ott tartása, nem pedig jóllakatása. Éjszakára javasoltak a sötétebb színű etetőanyagok, melyek kevésbé feltűnőek a fenéken. Az édes, kekszes, marcipános, ánizsos illatok jól működnek keszegre. A halas lisztes alapú etetők is hatékonyak lehetnek, különösen nagyobb keszegekre. Fontos, hogy az etetőanyag kellően ragacsos legyen ahhoz, hogy ellenálljon az esetleges áramlatoknak és a dobás erejének, de szét is bomoljon a fenéken.

Tipp: Keverjünk az etetőanyagba nagyobb szemcséket, például csemegekukoricát, apró pelletet, tört főtt kendermagot vagy préselt kukoricát. Ezek tovább fenntartják az érdeklődést.

Csali

Az éjszakai keszeghorgászatra a legbeváltabb csalik:

  • Élő csalik: A giliszta (dendrobena, trágyagiliszta) verhetetlen éjszaka, mivel intenzív szagával és mozgásával azonnal felkelti a keszegek figyelmét. A csonti és a pinki szintén kiváló, akár önmagában, akár kombinálva.
  • Szemes csalik: A csemegekukorica az egyik leggyakoribb és legsikeresebb csali. Érdemes lehet ízesített változatokat is kipróbálni (pl. epres, vaníliás). A búza és a kender is jó választás lehet, különösen akkor, ha az etetésbe is belekeverjük.
  • Pelletek: Kisebb méretű, puha, fúrt pelletek is hatékonyak lehetnek, különösen ha az etetőanyagban is vannak.
  • Mini bojlik: Kifejezetten keszegre szánt, kisebb méretű (8-12 mm) édes vagy halas bojlik is meglepően jó eredményt hozhatnak.

Kombinációk: Gyakran a legjobb eredményt a csalik kombinálásával érhetjük el: pl. 2-3 szem csonti + 1 szem kukorica, vagy giliszta + kukorica szendvics. A lényeg, hogy a felkínált csali illatos és vonzó legyen.

Hol és hogyan? A tökéletes hely kiválasztása és a technika

A horgászhely kiválasztása

Éjszaka a halak a partközelibb, táplálékban gazdagabb területeket keresik fel, azonban a mélyebb részek, törések, akadó szélék, iszapos mederrészek, vagy a vízinövények melletti tisztások is ígéretesek lehetnek. A legfontosabb, hogy nappal keressük fel a területet, és alaposan térképezzük fel a mederfeneket! Ismerjük meg az esetleges akadályokat, töréseket. Az ismétlődő, pontos dobásokhoz fix pontra (pl. fára, túlparti épületre) rögzítsük a távolságot.

A horgásztechnika

A feeder technika dominál éjszaka. Fontos a precíz dobás, hogy az etetésre kerüljön a kosár. Kezdetben érdemes 3-5 nagyobb kosár etetőanyagot bejuttatni, majd a továbbiakban kapásonként, vagy 15-20 percenként egy-egy kisebb kosárral. Éjszaka a keszegek kapása sokszor óvatosabb, de néha agresszívebb is lehet, mint nappal. A spicc folyamatos figyelése elengedhetetlen. A világító patron segíti a legfinomabb rezdülések észlelését is. A kapások felismerése némi tapasztalatot igényel a sötétben, de idővel ráérzünk a ritmusra.

Amikor a spicc mozdul, vagy a kapásjelző riaszt, ne kapjunk be azonnal! Várjunk, amíg a hal rendesen elviszi a csalit, és a spicc már egyértelműen meghajlik, vagy a jelző folyamatosan jelez. Ezután jöhet a bevágás, ami legyen határozott, de ne túlzottan erős, nehogy kiszakítsuk a hal száját.

A fárasztásnál legyünk türelmesek és óvatosak. A nagyobb keszegek komoly ellenállást tanúsíthatnak. Használjunk széles szájú, gumihálós merítőhálót, amiben a hal nem sérül meg. A sötétben a merítés is nagyobb odafigyelést igényel.

Kihívások és megoldások

Az éjszakai horgászat nem mentes a kihívásoktól. A sötétség megnehezíti a látást, a hideg áthatolhatatlan, a szúnyogok támadhatnak. De mindezekre létezik megoldás!

  • Sötétség: Gondos rendszerezés. Minden a helyén van? A fejlámpa feltöltve? Extra elemek kéznél? A kapásjelzők ellenőrizve? Gyakoroljuk a szerelék elkészítését sötétben is, mielőtt élesben megyünk.
  • Hideg és nedvesség: Réteges öltözködés a kulcs! Polár pulóverek, vízálló és szélálló külső réteg, sapka, kesztyű. Meleg zokni, vízálló cipő. Termoszos tea vagy kávé.
  • Rovarok: Szúnyogriasztó spray vagy krém, szúnyogháló a sátorra vagy ernyőre, esetleg füstölő.
  • Monotonitás/Magány: Élvezzük a csendet és a természetet! Ez egy remek alkalom a kikapcsolódásra. Ha nem szeretünk egyedül lenni, hívjunk el egy barátot, de tartsuk szem előtt, hogy a csend az éjszakai horgászat egyik fő vonzereje.

Megéri-e a virrasztást? A válasz a halparton van!

Miért is éri meg tehát a virrasztást a jászkeszeg éjszakai horgászata? A válasz sokrétű, de minden eleme a felejthetetlen élményekhez vezet.

Először is, az éjszakai horgászat gyakran hoz nagyobb és több halat, mint a nappali. A keszegek bátrabban táplálkoznak, és a kapitális példányok is nagyobb eséllyel kerülnek horogra. Nincs annál felemelőbb érzés, mint amikor a csendes éjszakában hirtelen megrándul a botspicc, vagy felvillan a kapásjelző fénye, és tudjuk, hogy valami komoly dolog van a horgon.

Másodszor, az éjszaka nyugalma és szépsége önmagában is felbecsülhetetlen. A városi zajok elhalkulnak, a természet hangjai felerősödnek. A csillagos égbolt alatt ülni, a holdfényben tükröződő vízen pásztázni a világító spiccet – ez egyfajta meditáció, egy mély kapcsolat a természettel, ami feltölti a lelket.

Harmadszor, a kihívás és a sikerélmény. Az éjszakai körülmények közötti horgászat, a sötétség adta nehézségek leküzdése, majd a sikeres kapás és fárasztás után a megfogott hal látványa mind olyan tényezők, amik növelik az élmény értékét. Ez egy olyan tapasztalat, amit csak kevesen élnek át, és ami garantáltan gazdagabbá teszi a horgászpályafutásunkat.

Összegzés

Az éjszakai horgászat jászkeszegre egy különleges kaland, amely a megfelelő felkészültséggel és hozzáállással garantáltan felejthetetlen élményeket tartogat. Nem csupán a nagyobb halak esélye miatt érdemes belevágni, hanem az egyedülálló hangulat, a csend és a természettel való mélyebb kapcsolat miatt is. Pakoljuk össze hát a felszerelésünket, készüljünk fel a hidegre, a sötétségre, és merüljünk el az éjszaka csendes, kapásokban gazdag óráiban. Higgyék el, a hajnali kávé íze, miközben a felkelő nap sugarai aranyozzák a vizet, és a merítőben ott lapul egy szép, éjszakai keszeg – nos, az minden virrasztást megér!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük