A Duna Komárom-Esztergom vármegyei szakaszain a közelmúltban két súlyos horgászati szabályszegésre derült fény, amelyek rávilágítanak a felelőtlen és illegális tevékenységek elleni küzdelem fontosságára. Mindkét esetben a Komárom-Esztergom Vármegyei Horgászegyesületek Szövetségének (KEMHESZ) halőrök és a rendőrség szoros együttműködése vezetett eredményre, demonstrálva a hatékony közös intézkedés erejét a vízi élővilág védelmében. Ezek az esetek nem csupán egyszerű szabálysértések, hanem komoly veszélyt jelentenek a folyó ökoszisztémájára és a fenntartható halgazdálkodásra.
Az első incidens Lábatlan térségében történt, ahol a hatóságok egy olyan horgászt vontak felelősségre, aki egy rendkívüli méretű, 15 kilós ponty illegális eltulajdonításával próbálkozott. Zoltai Dániel, a KEMHESZ elnöke megerősítette, hogy az adott Duna-szakaszon szigorú szabályozás van érvényben, amely 60 centiméteres felső korlátot ír elő a pontyokra. Ennek a korlátozásnak az a célja, hogy védje a kiemelkedő genetikai állománnyal rendelkező, kapitális példányokat, amelyek kulcsfontosságúak az egészséges halpopuláció fenntartásában. Az ilyen méretű hal elvitele súlyosan károsítja a jövőbeli szaporulatot és a horgászati lehetőségeket. Az ügy súlyosságát tovább növelte az a tény, hogy az elkövető semmibe vette az alapvető állatvédelmi normákat: a hatalmas halat merítőszák és pontymatrac használata nélkül, a kopoltyújánál fogva vonszolta ki a sóderes parton. Ez a kíméletlen bánásmód nemcsak etikátlan, de kimeríti az állatkínzás fogalmát is, amely már bűncselekménynek minősül a magyar jog szerint. A szövetség következésképpen jelentős kártérítési igényt nyújt be a szabályszegővel szemben, hogy legalább részben kompenzálják az okozott ökológiai és anyagi kárt.
Nem sokkal később, a közeli Süttőnél, a helyiek által „süttői egyenesként” ismert partszakaszon egy másik horgász esett áldozatul saját mohóságának. Ez a terület ismert lehet halbőségéről, ami sajnos vonzza azokat is, akik nem tisztelik a korlátozásokat. Az illető a megengedettnél jóval több halat próbált meg eltulajdonítani. A halőrök és rendőrök akkor léptek közbe, amikor a horgász éppen öt darab ponttyal akart távozni, amelyeket gondosan elrejtett egy nejlonzsákban az autója mellett. Az érvényes szabályok szerint ezen a szakaszon naponta maximum 2+2 darab nemes hal fogható ki, de ezeknek különböző fajúaknak kell lenniük. Még ha a fogás éjfélkor történt volna is, legfeljebb négy pontyot tarthatott volna meg legálisan. Azonban mind az öt hal megszerzése illegális volt, mivel egyiket sem vezette be a kötelező fogási naplóba. Ez a mulasztás önmagában is súlyos szabályszegés, hiszen a napló pontos vezetése elengedhetetlen a halállomány monitorozásához és a kvóták betartásához. A halak elrejtése és a naplóvezetés elmulasztása egyértelműen a szándékosságot bizonyítja.
Mindkét lefülelt horgász komoly szankciókra számíthat. A halgazdálkodási hatóság jelentős pénzbírságot szabhat ki, és visszavonhatja a horgászengedélyüket. Az állatkínzás miatt a lábatlani elkövető ellen büntetőeljárás is indulhat. Mindkét esetben valószínűsíthető a horgászattól való többéves eltiltás, ami megakadályozza őket abban, hogy a jövőben legálisan horgászhassanak Magyarország vizein.
Ezek az esetek ismételten alátámasztják a KEMHESZ és a rendőrség közötti hatékony együttműködés szükségességét és eredményességét. A rendszeres közös járőrözések és a gyors reagálás elengedhetetlenek az orvhorgászat és más vízi szabályszegések visszaszorításához. A szövetség továbbra is elkötelezett a Duna természeti értékeinek megőrzése és a felelős horgászat népszerűsítése mellett, és minden törvényes eszközzel fellép az illegális tevékenységek ellen. A szabályok betartása nemcsak jogi kötelezettség, hanem minden horgász közös érdeke a vizek és a halállomány hosszú távú megőrzése érdekében.
Forrás & fotó: Komárom-Esztergom Vármegyei Horgászegyesületek Szövetsége