A Bajai Járásbíróság ismételten egy orvhalászati ügyben hozott ítéletet, amelyben két férfit vontak felelősségre a Duna folyón elkövetett illegális tevékenység miatt. Az ítélet különösen súlyos következményekkel járt az egyik elkövetőre, aki visszaesőnek minősül, mivel korábban már elítélték hasonló bűncselekmény elkövetése miatt. Az eset a Duna egyik Baja környéki, halgazdálkodás szempontjából fontos szakaszán történt.
A bírósági dokumentumok és a Kecskeméti Törvényszék közleménye alapján az események 2022. augusztus 2-án játszódtak le. Ezen a napon a két férfi egy motorcsónakkal tartózkodott a Duna folyó bal partján, egy hivatalosan kijelölt halgazdálkodási területen. Az ügy elsőrendű vádlottja – akire a legsúlyosabb büntetést szabták ki – nem rendelkezett érvényes horgászati vagy halászati engedéllyel az adott vízterületre. Ezzel szemben társa, aki a motorcsónakot vezette, rendelkezett érvényes területi jeggyel.
A vád szerint az engedély nélkül tevékenykedő férfi egy speciális, de illegális eszközt, egy úgynevezett halászgépet vetett be. Erre az eszközre semmilyen egyedi engedélye nem volt, és annak használatával tiltott módszert alkalmazott: a gép segítségével elektromos árammal elkábított, majd egy gereblyéző jellegű módszerrel megakasztott több, pontosan azonosítatlan számú és fajtájú halat. Ez a barbár módszer nemcsak etikátlan, de súlyosan sérti a halgazdálkodási és természetvédelmi szabályokat, és komoly károkat okoz a vízi élővilágban. A jogellenesen megszerzett halak közül legalább egyet a társa segítségével sikerült a csónakba emelniük, míg a többi elkábított vagy megakasztott állat sorsa ismeretlen maradt.
A tiltott tevékenység végeztével a két férfi megpróbálta eltüntetni a bizonyítékokat. Az illegális halászeszközöket a Duna-parton rejtették el, majd egy személygépkocsival akartak elhajtani a helyszínről. Tervüket azonban a rendőrök meghiúsították, akik a közelben járőröztek és igazoltatás alá vonták őket. Az intézkedés során fény derült az elkövetett cselekményre.
Az ügy komolyságát jelentősen növelte az a körülmény, hogy az elsőrendű vádlott nem először került szembe a törvénnyel orvhalászat miatt. A Bajai Járásbíróság korábban már elítélte őt egy hasonló ügyben, akkor felfüggesztett börtönbüntetést szabtak ki rá. A mostani bűncselekményt ennek a korábbi ítéletnek a próbaideje alatt követte el, ami a Büntető Törvénykönyv szerint súlyosbító körülménynek számít, és azt jelzi, hogy az elkövető a korábbi figyelmeztetés ellenére sem hagyott fel a jogellenes tevékenységgel.
A Bajai Járásbíróság alapos mérlegelést követően hozta meg elsőfokú ítéletét. A visszaeső, elsőrendű vádlottat 11 hónap letöltendő fogházbüntetésre ítélte. Ezen felül 2 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától is, ami további joghátrányt jelent számára. Mivel a bűncselekményt a korábbi felfüggesztett szabadságvesztés próbaideje alatt követte el, a bíróság elrendelte ennek a felfüggesztett büntetésnek a végrehajtását is. Ez azt jelenti, hogy a 11 hónapos fogházbüntetésen felül a korábban kiszabott, de felfüggesztett börtönbüntetést is le kell töltenie.
Társa, aki bár rendelkezett horgászjeggyel, de aktívan segédkezett az illegális halászatban és a csónakot vezette, enyhébb, de így is jelentős büntetést kapott. Őt a bíróság 195 000 forint pénzbüntetés megfizetésére kötelezte.
Fontos kiemelni, hogy a bíróság által kihirdetett ítélet egyelőre nem jogerős. Ez azt jelenti, hogy mind az ügyészség, mind a vádlottak és védőik fellebbezést nyújthatnak be az ítélet ellen a másodfokú bírósághoz. Az ügy tehát még nem zárult le véglegesen. Az eset rávilágít az orvhalászat elleni küzdelem fontosságára és arra, hogy a bíróságok milyen szigorral lépnek fel, különösen a visszaeső elkövetőkkel szemben, a természeti értékek és a jogszabályok védelme érdekében.
(nyitókép: freepik.com)