Sokan rajonganak a különleges állatokért, és a bordás gőte (Pleurodeles waltl) kétségtelenül közéjük tartozik. De mi a helyzet, ha valaki meg szeretne válni tőlük? Vajon a bordás gőte eladása magánszemélyként legális Magyarországon? Ez a kérdés sokakat foglalkoztat, és a válasz nem mindig egyértelmű. Nézzük meg alaposabban!

Mi is az a Bordás Gőte?

A bordás gőte Spanyolország és Portugália területén őshonos, a farkos kétéltűek közé tartozik. Nevét a bordáin átpréselődő tüskészerű képződményekről kapta, melyek stresszhelyzetben jelennek meg. Tartása viszonylag egyszerű, ezért népszerű terráriumi állat. Fontos azonban tudni, hogy védett állat, tartása és kereskedelme is szabályozott.

A Törvényi Háttér – Miért Fontos Odafigyelni?

Magyarországon a vadon élő állat- és növényfajok védelméről szóló törvény (1996. évi LIII. törvény) szabályozza az állatok tartását, szállítását, tenyésztését és kereskedelmét. Bár a bordás gőte nem szerepel a kifejezetten védett fajok listáján, ez nem jelenti azt, hogy szabadon kereskedhetünk vele.

Azonban a CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) egy nemzetközi egyezmény, melynek célja a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelmének szabályozása. Ha egy faj szerepel a CITES listáján, akkor a kereskedelméhez engedély szükséges. A bordás gőte nem szerepel a CITES listáján, de ez nem jelenti azt, hogy minden rendben van.

A legfontosabb, hogy a bordás gőte tartására vonatkozóan léteznek állattartási szabályok. Ezek a szabályok biztosítják, hogy az állat megfelelő körülmények között éljen, és ne szenvedjen szükségtelenül. Ezen szabályok megsértése büntetést vonhat maga után.

Magánszemélyként Eladni – Lehetséges, de Nem Egyszerű

Elméletileg, ha a bordás gőte jogszerűen van a birtokunkban (pl. tenyésztőtől vásároltuk számlával, vagy legális forrásból szereztük be), és betartjuk az állattartási szabályokat, akkor a magánszemélyként történő eladás elvileg nem illegális. Azonban a gyakorlatban ez sok kérdést vet fel.

  • Honnan származik a gőte? A származás igazolása kulcsfontosságú. Ha nincs számlánk, vagy más dokumentumunk, ami bizonyítja a jogszerű birtoklást, akkor az eladás problémás lehet.
  • Megfelelőek-e a tartási körülmények? Ha a gőte nem megfelelő körülmények között él, az állatvédelmi szempontokat sért, és az eladás illegális lehet.
  • Hova kerül a gőte? Fontos, hogy a vevő is tisztában legyen a tartási szabályokkal, és megfelelő körülményeket tudjon biztosítani az állatnak.

A Hivatalos Utak – Amikor Tenyésztőként Működünk

Ha rendszeresen tenyésztünk bordás gőtét, és abból bevételünk származik, akkor már gazdasági tevékenységet végzünk. Ebben az esetben vállalkozást kell alapítanunk, és be kell tartanunk az állattenyésztésre vonatkozó szabályokat. Ez bonyolultabb, de legálisabb megoldás.

Mire Érdemes Figyelni?

Ha bordás gőtét szeretnénk eladni magánszemélyként, a következőkre figyeljünk:

  • Szerezzünk be minden szükséges információt a tartásról. Ismerjük a gőte igényeit, és győződjünk meg róla, hogy a vevő is tisztában van velük.
  • Készítsünk fotókat és videókat a gőtéről és a tartási helyéről. Ezek segíthetnek bizonyítani, hogy az állat jó körülmények között él.
  • Adjuk át a vevőnek a tartási útmutatót. Segítsük a vevőt abban, hogy sikeresen gondozza a gőtét.
  • Érdeklődjünk a vevőnél a gőte sorsáról. Kövessük nyomon, hogy az állat jó helyre került-e.

Összegzés – A Legfontosabb Tudnivalók

A bordás gőte eladása magánszemélyként nem feltétlenül illegális, de körültekintést igényel. A legfontosabb, hogy a gőte jogszerűen legyen a birtokunkban, betartsuk az állattartási szabályokat, és gondoskodjunk arról, hogy a vevő is megfelelő körülményeket tudjon biztosítani az állatnak. Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük ki szakember (pl. állatorvos, állatvédő szervezet) véleményét.

A felelős állattartás nem csak jogi kérdés, hanem etikai is. Ne feledjük, hogy a bordás gőte egy érző lény, aki a mi gondoskodásunkra van utalva!