Egy akvárium élete elképzelhetetlen megfelelő szűrés nélkül. A szűrő az akvárium „veséje”, ami eltávolítja a szennyeződéseket, tisztán tartja a vizet és biztosítja a halak és növények számára az egészséges környezetet. A szűrők típusai között a belső szűrő az egyik legnépszerűbb választás, különösen kezdő akvaristák körében.
Miért válasszunk belső szűrőt?
A belső szűrők számos előnnyel rendelkeznek:
- Egyszerű telepítés: Könnyen elhelyezhetők az akvárium belsejében, nem igényelnek különösebb szakértelmet.
- Kompakt méret: Kis méretüknek köszönhetően kisebb akváriumokban is jól használhatók.
- Megbízható működés: Általában tartósak és kevés karbantartást igényelnek.
- Kedvező ár: A legtöbb belső szűrő ára kedvezőbb, mint a külső szűrőké.
A belső szűrők típusai
Bár a működési elvük hasonló, a belső szűrők között is vannak különbségek. A legelterjedtebb típusok a következők:
- Szivacsszűrők: Ezek a legegyszerűbb típusok, melyek egy szivacs segítségével szűrik meg a vizet. Ideálisak kis akváriumokba és garnélás medencékbe, mivel a szivacs nem szívja be a kis élőlényeket.
- Patronszűrők: Cserélhető szűrőbetétekkel rendelkeznek, melyek mechanikai, kémiai és biológiai szűrést is végezhetnek.
- Motoros belső szűrők: Erősebb motorral rendelkeznek, így nagyobb akváriumokban is hatékonyak. Többnyire többféle szűrőanyagot is tartalmaznak.
Hogyan válasszunk belső szűrőt?
A megfelelő belső szűrő kiválasztása több tényezőtől is függ:
- Az akvárium mérete: A szűrő teljesítményének összhangban kell lennie az akvárium űrtartalmával. A gyártók általában feltüntetik, hogy melyik szűrő mekkora akváriumhoz ajánlott.
- Az akvárium lakói: A halak és növények igényei is befolyásolják a szűrőválasztást. Például egy sűrűn betelepített akvárium erősebb szűrést igényel.
- A szűrő teljesítménye: A szűrő teljesítményét liter/óra (l/h) értékben adják meg. Általános szabály, hogy a szűrőnek az akvárium teljes víztartalmát legalább 3-5 alkalommal át kell forgatnia óránként.
- A szűrőanyagok: Fontos, hogy a szűrő megfelelő szűrőanyagokat tartalmazzon, melyek biztosítják a hatékony mechanikai, kémiai és biológiai szűrést.
- A karbantartás: Érdemes olyan szűrőt választani, melynek a karbantartása egyszerű és könnyen elvégezhető.
A belső szűrő karbantartása
A belső szűrő rendszeres karbantartása elengedhetetlen a hatékony működéshez. A karbantartás gyakorisága a szűrő típusától és az akvárium terheltségétől függ. Általánosságban elmondható, hogy a szűrőbetéteket havonta egyszer érdemes átöblíteni akváriumvízben (soha ne csapvízben!), hogy eltávolítsuk a lerakódott szennyeződéseket. A cserélhető szűrőbetéteket a gyártó által javasolt időintervallumban cserélni kell.
Néhány népszerű belső szűrő márka
Számos gyártó kínál belső szűrőket. Néhány népszerű márka:
- Eheim
- JBL
- Fluval
- Aquael
Összegzés
A belső szűrő egy kiváló választás lehet kisebb akváriumokba és kezdő akvaristák számára. Egyszerű telepítése, megbízható működése és kedvező ára miatt sokan kedvelik. A megfelelő szűrő kiválasztásakor figyelembe kell venni az akvárium méretét, lakóit és a szűrő teljesítményét. A rendszeres karbantartás pedig elengedhetetlen a hatékony működéshez és az egészséges akvárium környezet fenntartásához.