Sok akvarista szembesül a kérdéssel: vajon a meglévő belső szűrő elegendő-e az akváriuma számára, vagy érdemes beruházni egy külső szűrőbe? Ebben a cikkben azt vizsgáljuk meg, hogy a népszerű Aqua Nova NCF-600 külső szűrő vajon jobb választás-e egy 120 literes akváriumhoz, mint a jól bevált Eheim Pick Up belső szűrő.
Az Eheim Pick Up előnyei és hátrányai
Az Eheim Pick Up egy klasszikus belső szűrő, melynek számos előnye van. Kompakt mérete miatt kevés helyet foglal az akváriumban, könnyen telepíthető és karbantartható. Emellett viszonylag csendes működés jellemzi, és az ára is kedvező. Tökéletes választás lehet kezdő akvaristáknak vagy kisebb akváriumokhoz, ahol a szűrési igény nem túl magas.
Azonban a belső szűrőknek vannak hátrányai is. Az Eheim Pick Up szűrési kapacitása korlátozott, főleg nagyobb akváriumokban. A szűrőanyagok mennyisége is kisebb, ami korlátozza a biológiai szűrés hatékonyságát. Emellett az akváriumban látható, ami esztétikailag nem mindenki számára ideális.
Az Aqua Nova NCF-600 előnyei és hátrányai
Az Aqua Nova NCF-600 egy külső szűrő, amely jelentősen nagyobb szűrési kapacitással rendelkezik, mint az Eheim Pick Up. A külső szűrők előnye, hogy az akváriumon kívül helyezkednek el, így nem foglalnak helyet a víztérben és esztétikailag is jobban mutatnak. A NCF-600 több szűrőkosárral rendelkezik, amelyekbe különböző szűrőanyagokat helyezhetünk, így a mechanikai, kémiai és biológiai szűrés is hatékonyabbá tehető. Ezzel jelentősen javíthatjuk a vízminőséget és a halak egészségét.
Egy 120 literes akvárium már a közepes méretű kategóriába tartozik, ahol a vízminőség fenntartása kulcsfontosságú a halak és növények egészsége szempontjából. A külső szűrők hatékonyabb szűrési képessége ebben a méretben már érezhető előnyöket jelenthet.
Azonban a külső szűrőknek is vannak hátrányai. Az Aqua Nova NCF-600 ára magasabb, mint az Eheim Pick Up-é. A telepítése bonyolultabb, és a karbantartása is több időt és odafigyelést igényel. Bár a gyártó igyekszik csendes működést biztosítani, egyes felhasználók zajpanaszokkal élnek. Fontos megjegyezni, hogy a kínálatban találhatók csendesebb külső szűrők is, bár azok általában drágábbak.
Mikor érdemes váltani?
A kérdés megválaszolásához több tényezőt is figyelembe kell venni:
- Akvárium terhelése: Mennyi hal van az akváriumban? Milyen sűrű a növényzet? Ha az akvárium túlzsúfolt vagy sok hal termel hulladékot, akkor a NCF-600 jobb választás lehet.
- Vízparaméterek: Ha gyakran tapasztal problémákat a vízparaméterekkel (magas nitrát, ammónia), akkor egy hatékonyabb szűrő segíthet stabilizálni a helyzetet.
- Karbantartási igények: Kész vagy több időt és energiát fordítani a szűrő karbantartására? A külső szűrők tisztítása alaposabb, de ritkábban kell elvégezni.
- Esztétikai szempontok: Zavarna, ha az akváriumban látható lenne a szűrő? Ha igen, akkor a külső szűrő a jobb megoldás.
- Pénzügyi keret: A NCF-600 drágább, mint az Eheim Pick Up. Ha a költség fontos szempont, akkor a belső szűrő is megfelelő lehet, amennyiben megfelelően karbantartod és a terhelés nem túl magas.
Összegzés
A döntés, hogy lecseréljük-e az Eheim Pick Up belső szűrőt az Aqua Nova NCF-600 külső szűrőre, sok tényezőtől függ. Ha az akvárium terhelése magas, a vízparaméterek nem stabilak, és szeretnéd javítani az akvárium esztétikai megjelenését, akkor a NCF-600 egyértelműen jobb választás. Azonban ha az akvárium terhelése alacsony, a vízparaméterek rendben vannak, és a költség fontos szempont, akkor az Eheim Pick Up is elegendő lehet, amennyiben rendszeresen karbantartod és a vízcsere gyakoriságára odafigyelsz.
Végső soron a legfontosabb, hogy figyeljük az akváriumunkat és a halak viselkedését. Ha azt látjuk, hogy a víz minősége romlik, a halak letargikusak vagy betegesek, akkor mindenképpen érdemes elgondolkodni egy hatékonyabb szűrő beszerzésén. A jó szűrés az egészséges akvárium alapja.