Az Ancistrus, vagyis a harcsaszájú algaevő, egy népszerű és hasznos lakója az akváriumoknak. Ha szerencséd van, és a 375 literes akváriumodban sikeresen szaporodnak, akkor hamarosan ivadékokkal találkozhatsz. Ezek a pici halacskák gondoskodást igényelnek, és néha szükség lehet a kihalászásukra, például ha egy külön nevelőakváriumba szeretnéd áthelyezni őket, vagy ha túl sokan vannak a fő akváriumban.

Mikor érdemes az Ancistrus ivadékokat kihalászni?

A kihalászás időpontja több tényezőtől függ. Általánosságban elmondható, hogy érdemes várni, amíg az ivadékok már nem a szikzacskójukból táplálkoznak, hanem önállóan keresnek táplálékot. Ez általában néhány napot vesz igénybe a kikelés után. Ha a szülők békés természetűek, és nem bántják az utódokat, akkor akár tovább is maradhatnak a nagy akváriumban. Viszont, ha azt tapasztalod, hogy a szülők zaklatják az ivadékokat, vagy ha más halak veszélyt jelentenek rájuk, akkor minél hamarabb érdemes közbeavatkozni.

Eszközök, amire szükséged lesz a kihalászáshoz

  • Puha háló: Használj finom szövésű, puha hálót, hogy ne sértsd meg a kicsi halakat. A merev hálók könnyen felsérthetik a bőröket.
  • Vödör vagy edény: Szükséged lesz egy tiszta vödörre vagy edényre, amiben a kifogott ivadékokat ideiglenesen elhelyezed.
  • Akváriumvíz: Tölts a vödörbe vagy edénybe akváriumvizet, hogy az ivadékok ne kerüljenek hirtelen más vízparaméterek közé.
  • Pipetta vagy fecskendő (opcionális): Kisebb ivadékok esetén a pipetta vagy fecskendő pontosabb és kíméletesebb módszer lehet a kihalászásra.
  • Világítás: A jó megvilágítás elengedhetetlen a kihalászáshoz, hogy jól lásd az ivadékokat a sűrű növényzetben vagy a kövek között.
  • Türelem: Az Ancistrus ivadékok ügyesek a rejtőzésben, ezért légy türelmes és alapos.

A kihalászás lépései

  1. Készítsd elő a vödröt vagy edényt: Töltsd fel akváriumvízzel, és helyezd a közelbe.
  2. Kapcsold be a világítást: Gondoskodj a megfelelő megvilágításról, hogy könnyebben megtaláld az ivadékokat.
  3. Keress rejtekhelyeket: Az Ancistrus ivadékok előszeretettel bújnak meg növények között, kövek alatt vagy a dekorációkban.
  4. Óvatosan közelíts: Lassan és óvatosan közelítsd meg a kiszemelt ivadékot a hálóval vagy a pipettával.
  5. Fogd ki a halat: Ha hálót használsz, próbáld meg óvatosan a hal elé terelni, majd hirtelen mozdulattal fogd ki. Pipetta vagy fecskendő használata esetén óvatosan szívj fel egy kevés vizet az ivadékkal együtt.
  6. Helyezd az ivadékot a vödörbe: Óvatosan engedd a kifogott ivadékot a vödörbe vagy edénybe.
  7. Ismételd a folyamatot: Folytasd a kihalászást, amíg az összes kívánt ivadékot el nem távolítottad.

Tippek a sikeres kihalászáshoz

  • Ne kapkodd el: Légy türelmes és alapos, nehogy megsértsd az ivadékokat.
  • Használj csalit: Helyezz egy kis darab uborkát vagy spenótot az akváriumba, hogy az ivadékok odagyűljenek, és könnyebben kifoghasd őket.
  • Készíts elő búvóhelyeket a vödörben: Helyezz néhány növényt vagy egy kis barlangot a vödörbe, hogy az ivadékok biztonságban érezzék magukat.
  • Tartsd a víz hőmérsékletét stabilan: Ügyelj arra, hogy a vödörben lévő víz hőmérséklete megegyezzen az akváriumvíz hőmérsékletével.
  • Kerüld a hirtelen mozdulatokat: A hirtelen mozdulatok megijeszthetik az ivadékokat, és nehezebbé tehetik a kihalászást.

Mi történik a kihalászás után?

A kihalászás után az ivadékokat áthelyezheted egy külön nevelőakváriumba, vagy visszateheted a fő akváriumba, ha ott biztonságban vannak. A nevelőakváriumban gondoskodj a megfelelő táplálékról, a tiszta vízről és a megfelelő hőmérsékletről. Az Ancistrus ivadékok szívesen fogyasztanak finomra őrölt spirulina algát, forrázott zöldségeket és speciális ivadék tápokat.

A sikeres kihalászás és gondozás után az ivadékok hamarosan növekedésnek indulnak, és felnőtt Ancistrusokká válnak, amelyek tovább gyarapíthatják az akváriumod élővilágát!