A szűrő az akvárium lelke. Nélküle hamar felborul az ökológiai egyensúly, a halak megbetegszenek, és az akvárium ahelyett, hogy a lakás dísze lenne, egy koszos, büdös víztócsává változik. Éppen ezért a szűrő karbantartása, és szükség esetén a cseréje is kiemelten fontos. De a szűrőcsere nem egy egyszerű „kiveszem a régit, beteszem az újat” művelet. Sokkal óvatosabban kell eljárnunk, különben komoly problémákat okozhatunk a halainknak.

Miért fontos a párhuzamos működtetés?

Az akváriumi szűrőkben rengeteg hasznos baktérium él. Ezek a baktériumok felelősek a vízben lévő káros anyagok, mint például az ammónia és a nitrit lebontásáért. Ezek az anyagok rendkívül mérgezőek a halak számára. A biológiai szűrés, amit ezek a baktériumok végeznek, elengedhetetlen az egészséges akváriumi környezet fenntartásához.

Amikor egy új szűrőt helyezünk az akváriumba, ez a szűrő „steril”. Nincsenek benne ezek a hasznos baktériumok. Ha egyszerűen lecseréljük a régi szűrőt egy újra, azzal hirtelen megszüntetjük a biológiai szűrést az akváriumban. Ez ammónia- és nitritcsúcsot okoz, ami halpusztuláshoz vezethet. Ezt elkerülendő alkalmazzuk a párhuzamos szűrőműködtetést.

Meddig menjen párhuzamosan a két szűrő?

A kérdésre a válasz nem egyértelműen megadható, hiszen ez függ az akvárium méretétől, a halak számától, a régi szűrő állapotától és az új szűrő típusától is. Általánosságban azonban elmondható, hogy legalább 2-4 hétig érdemes a két szűrőt párhuzamosan működtetni.

Nézzük meg részletesebben, mitől függ ez az időtartam:

  • Akvárium mérete: Nagyobb akváriumokban több víz van, ami pufferként viselkedik. Ez azt jelenti, hogy a biológiai szűrés hirtelen megszűnése kevésbé okoz drasztikus változásokat a vízparaméterekben. Kisebb akváriumokban azonban sokkal gyorsabban felborul az egyensúly, ezért ott hosszabb ideig ajánlott a párhuzamos működtetés.
  • Halak száma: Minél több hal van az akváriumban, annál több ammónia termelődik. Ha sűrűn vannak halak, akkor a biológiai szűrésnek is hatékonyabbnak kell lennie, ezért az új szűrőnek több időre van szüksége, hogy „beérjen”.
  • Régi szűrő állapota: Ha a régi szűrő már nagyon elhasználódott, és nem hatékonyan végzi a dolgát, akkor az új szűrőnek gyorsabban kell átvennie a szerepet. Ebben az esetben is érdemes hosszabb ideig párhuzamosan működtetni a két szűrőt, hogy az új szűrőben elegendő baktérium tudjon elszaporodni.
  • Új szűrő típusa: Egyes szűrők (pl. külső szűrők) nagyobb szűrőfelülettel rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy több baktérium tud bennük megtelepedni. Az ilyen szűrők hamarabb beérnek, mint a kisebb belső szűrők.

Hogyan győződjünk meg arról, hogy az új szűrő beérett?

A legbiztosabb módszer a vízparaméterek rendszeres ellenőrzése. Az akvárium vizéből rendszeresen (legalább hetente kétszer) mérjük meg az ammónia, a nitrit és a nitrát szintjét. Amikor az ammónia és a nitrit szintje 0 ppm (parts per million), a nitrát szintje pedig alacsony (20 ppm alatt) marad, akkor az új szűrő beérett, és eltávolíthatjuk a régit.

Fontos megjegyezni, hogy a vízcsere is segít az ammónia és a nitrit szintjének csökkentésében. A párhuzamos működtetés ideje alatt hetente 25-50%-os vízcsere ajánlott.

Hogyan segíthetjük az új szűrő beérését?

Számos módon felgyorsíthatjuk az új szűrő beérését:

  • Baktériumkultúra adagolása: Kaphatók speciális baktériumkultúrák, amelyek felgyorsítják a biológiai szűrés beindulását. Ezeket az akvárium vizébe kell adagolni a gyártó utasításainak megfelelően.
  • Szűrőanyag átültetése: Ha lehetséges, a régi szűrőből vegyünk ki egy kis szűrőanyagot (pl. szivacsot, kerámia gyűrűket), és helyezzük az új szűrőbe. Ezzel azonnal „betelepítjük” a hasznos baktériumokat az új szűrőbe.
  • Etetés csökkentése: A párhuzamos működtetés ideje alatt etessük a halakat kevesebbet. Ezzel csökkentjük az ammónia termelődését, és tehermentesítjük a szűrőt.

Összefoglalás

A szűrőváltás egy fontos, de potenciálisan kockázatos művelet. A párhuzamos szűrőműködtetés elengedhetetlen ahhoz, hogy elkerüljük a halpusztulást. A két szűrőt legalább 2-4 hétig érdemes párhuzamosan működtetni, de ez az időtartam függ az akvárium méretétől, a halak számától, a régi szűrő állapotától és az új szűrő típusától is. A vízparaméterek rendszeres ellenőrzésével és a baktériumkultúrák adagolásával felgyorsíthatjuk az új szűrő beérését.

Ne feledjük, a türelem rózsát terem. Ne kapkodjuk el a szűrőváltást, mert azzal többet árthatunk, mint használunk. Ha betartjuk a fenti tanácsokat, biztosak lehetünk benne, hogy halaink egészségesek és boldogok lesznek.