A tavasz beköszöntével a Duna és annak mellékágai, öblözetei ismételten színterévé válnak egy jellegzetes természeti folyamatnak: a busa, vagyis a pettyes és fehér busa fajok egyedeinek szezonális elhullásának. Ez a jelenség, bár alapvetően természetes körforgás része, időnként olyan mértéket ölthet, amely szükségessé teszi a szakemberek beavatkozását. Különösen igaz ez azokon a szakaszokon, ahol a felgyülemlett tetemek zavarhatják a vízi élővilágot, a vízminőséget, vagy akár a kedvtelési célú tevékenységeket, mint például a horgászatot. A jelenség nem ismeretlen a folyó mentén élők és a horgászok számára, de a mértéke évről évre változhat.
Az elmúlt napokban és hetekben a Fővárosi Horgászegyesületek Szövetségének (röviden FŐHESZ) elkötelezett halőrei kiemelt figyelmet fordítottak a Duna különböző öblözeteinek és holtágainak rendszeres megfigyelésére. Céljuk az volt, hogy pontos képet kapjanak a tavaszi busaelhullás mértékéről és területi eloszlásáról. Ennek a gondos monitoring tevékenységnek az eredményeként Pilismarót térségében észlelték, hogy a busapusztulás elérte azt a szintet, ahol az összegyűlt tetemek mennyisége már egyértelműen indokolttá tette az aktív közbelépést és az eltávolításukat.
Fontos hangsúlyozni és tisztázni, hogy a jelenlegi helyzet Pilismaróton – és más esetlegesen érintett szakaszokon – nem minősül tömeges, valamilyen külső szennyezés vagy környezeti katasztrófa által okozott halpusztulásnak. Sokkal inkább a tavaszi időszakra jellemző, teljesen természetes folyamat részének tekinthető, amely elsősorban ezeket az invazív halfajokat érinti. Ennek ellenére, a horgászati és egyéb rekreációs szempontok, valamint a közegészségügyi és esztétikai megfontolások miatt, a szövetség munkatársai úgy döntöttek, hogy a pilismaróti helyszínen összegyűjtik az elhullott halakat. Összesen mintegy három köbméternyi busatetemet gyűjtöttek össze a Duna pilismaróti öbleinek területéről, ami jól mutatja a jelenség helyi intenzitását.
De mi okozza ezt a visszatérő tavaszi jelenséget, és miért pont a busák érintettek leginkább? A busafajok (mind a pettyes, mind a fehér busa) invazív, eredetileg Ázsiából származó fajok a Duna és Európa számos más vízrendszerében. Az elmúlt évtizedekben rendkívül sikeresen alkalmazkodtak és elszaporodtak, így ma már hatalmas állományaik élnek a folyóban. Tavasszal, a tél végi legyengült állapot, a gyorsan és jelentősen emelkedő vízhőmérséklet, valamint a közelgő ívási időszak által okozott fiziológiai stresszhatások kombinációja különösen megterhelő lehet számukra. Ez a komplex stressz gyakran vált ki egy természetes szelekciós hullámot, amely során a gyengébb immunrendszerű, idősebb, esetleg valamilyen betegségben szenvedő vagy sérült egyedek elpusztulnak. Ez a természetes állományszabályozó mechanizmus a busák hatalmas egyedszáma miatt lehet különösen látványos.
A FŐHESZ, mint a Duna jelentős szakaszának halgazdálkodási hasznosítója, komolyan veszi a felelősségét a kezelésében lévő természetes vizek ökológiai állapotának megőrzéséért és a fenntartható horgászat biztosításáért. Halőreik folyamatosan járőröznek, figyelik a víz állapotát, a halállományt és az esetlegesen felmerülő rendellenességeket. A mostani pilismaróti intézkedés is ennek a proaktív, felelős gazdálkodói szemléletnek és a rendszeres monitoring tevékenységnek az eredménye. Tudatában vannak annak, hogy a busák tavaszi elhullása természetes esemény, de ahol az a környezetet vagy a horgászati lehetőségeket zavaró mértéket ölt, ott kötelességüknek érzik a beavatkozást.
A Pilismaróton összegyűjtött jelentős mennyiségű, mintegy három köbméternyi haltetem szakszerű elszállításáról és ártalmatlanításáról a FŐHESZ a lehető leghamarabb, a következő napokban gondoskodik. Ezt a folyamatot a hatályos környezetvédelmi és közegészségügyi előírások szigorú betartásával végzik el, hogy megelőzzék a további környezeti terhelést vagy a kellemetlen szaghatások kialakulását. A szövetség halőri szolgálata továbbra is éberen figyeli a Duna teljes érintett szakaszát és annak érzékeny öblözeteit. A megfigyelés folyamatos, és amennyiben más helyszíneken is a pilismarótihoz hasonló, beavatkozást igénylő mértékű elhullást tapasztalnak, készen állnak arra, hogy azonnal megtegyék a szükséges lépéseket a helyzet megfelelő kezelésére.
Összefoglalva tehát, a Pilismarótnál a közelmúltban tapasztalt és kezelt busapusztulás egy ismert, természetes jelenség tavaszi megnyilvánulása, amely nem ad okot pánikra vagy ökológiai vészhelyzettől való félelemre. A Fővárosi Horgászegyesületek Szövetségének gyors és szakszerű intézkedése biztosítja, hogy ez a természetes folyamat ne okozzon felesleges problémákat sem a helyi ökoszisztémának, sem a Duna partját kikapcsolódásra használó embereknek, köztük a horgászoknak. A folyamatos felügyelet pedig garancia arra, hogy a Duna ezen szakasza továbbra is gondos kezekben és állandó figyelem alatt álljon.
Forrás & fotók: Fővárosi Horgászegyesületek Szövetségének facebook oldala