A Duna folyó Baranya megyei szakaszának élővilága jelentős utánpótlást kapott a közelmúltban, köszönhetően a Horgász Egyesületek Baranya Megyei Szövetsége (HEBMESZ) által koordinált sikeres haltelepítési programnak. A szövetség, amely felelős a terület halgazdálkodási hasznosításáért, gondoskodott arról, hogy a folyó ezen szakasza újabb értékes halegyedekkel gazdagodjon, hozzájárulva ezzel a vízi ökoszisztéma diverzitásának fenntartásához és a horgászati lehetőségek javításához.
A telepítési akció több lépcsőben zajlott le 2024 novemberében. Először, 2024. november 11-én egy jelentős mennyiségű, 2390 kilogramm pikkelyes ponty került a Duna vizébe. Ez a halfaj rendkívül népszerű a horgászok körében, és fontos szerepet tölt be a folyó ökológiai egyensúlyában. Néhány nappal később, 2024. november 20-án további két halfaj telepítése történt meg: a ragadozó életmódot folytató, szintén kedvelt horgászzsákmánynak számító 200 kilogramm süllő, valamint 600 kilogramm dévérkeszeg. A dévérkeszeg fontos táplálékforrása a ragadozó halaknak, így jelenléte elengedhetetlen az egészséges tápláléklánc fenntartásához.
Fontos kiemelni, hogy a telepített halak mindegyike az úgynevezett kétnyaras korosztályból származott. Ez azt jelenti, hogy már elérték azt a méretet és fejlettségi szintet, amely növeli túlélési esélyeiket az új környezetben, és hamarosan hozzájárulhatnak a természetes szaporulathoz is. Az akció során a folyóba juttatott halak összesen 3190 kilogramm súlyt tettek ki, ami jelentős mértékű frissítést jelent a helyi halállomány számára.
Ez a nagyszabású állománypótlás nem valósulhatott volna meg kizárólag a HEBMESZ saját forrásaiból. A projekt sikeres megvalósításához jelentős mértékben hozzájárult a Magyar Országos Horgász Szövetség ( MOHOSZ ) által biztosított támogatás. Az Állománypótlási és Fejlesztési Célelőirányzat ( ÁPFE-VI/4/2024 ) pályázatán elnyert 45%-os támogatás tette lehetővé ezt a beruházást. Ez a pénzügyi segítség, kiegészülve a HEBMESZ által biztosított önerővel, fedezte a beszerzés és a kihelyezés költségeit. Ez a fajta együttműködés kiváló példája annak, hogyan tudnak a horgászszervezetek országos és megyei szinten összefogni a közös célok, jelen esetben a hazai vizek halállományának megőrzése és fejlesztése érdekében.
A haltelepítések kulcsfontosságúak a vízi ökoszisztéma egészségének fenntartásában. A természetes szaporulatot érő kihívások (pl. környezeti változások, kárókatona-kártétel) miatt az ilyen típusú beavatkozások elengedhetetlenek a stabil és diverz halállomány biztosításához. A mostani telepítés hozzájárul a Duna Baranya megyei szakaszának biológiai sokféleségéhez, és biztosítja, hogy a ragadozó és békés halak közötti egyensúly fennmaradjon. Ezen túlmenően a telepítés közvetlen hasznot jelent a horgászok számára is, hiszen növeli a fogási esélyeket és gazdagítja a horgászélményt egy olyan folyószakaszon, amely eleve népszerű a kikapcsolódni vágyók körében. A HEBMESZ elkötelezett a fenntartható halgazdálkodás mellett, és ez a telepítés is ennek a hosszú távú stratégiának a része. A jövőben is várhatóak hasonló akciók, amelyek célja a Duna természeti értékeinek megóvása és a horgászkultúra támogatása a régióban.
Forrás & fotók: Horgász Egyesületek Baranya megyei Szövetsége