Amikor az ég beborul, az eső cseperegni kezd, és a hőmérséklet is csökken, sok horgász talán leteszi a botot, és inkább a kandalló melletti melegre vágyik. Pedig a dévérkeszeg horgászata esős, borús időben valójában hihetetlenül eredményes lehet! Sőt, gyakran éppen ezek a mostohának tűnő körülmények rejtik a legnagyobb lehetőségeket egy igazán felejthetetlen horgásznapra. Ne feledjük, a halak nem néznek időjárás-jelentést, és a komfortérzetük sokszor éppen akkor a legjobb, amikor mi már dideregni kezdünk. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogyan aknázhatjuk ki ezeket a speciális körülményeket a dévérkeszeg sikeres becserkészésére.

Miért előnyös az esős, borús idő a dévérkeszeg horgászatára?

A dévérkeszeg, más néven laposkeszeg, egy rendkívül alkalmazkodóképes és elterjedt halfaj, amely szinte minden álló- és lassú folyású vízben megtalálható. Jellemzően csapatokban él, és elsősorban a fenék közelében táplálkozik. Esős, borús időben több tényező is a horgász kezére játszik:

  • Alacsonyabb fényviszonyok: A felhős égbolt, a csendesen eső esővíz csökkenti a vízbe behatoló fény mennyiségét. Ez a dévérkeszeget, amely alapvetően óvatos hal, magabiztosabbá teszi, és gyakran a sekélyebb, partközeli részekre is bemerészkedik táplálékot keresni. Nem kell annyira félnie a ragadozóktól, így aktívabban táplálkozik.
  • Oxigéndúsabb víz: A csendes eső, különösen, ha hosszan tartó, jelentősen növeli a víz oxigéntartalmát. Az oxigén elengedhetetlen a halak anyagcseréjéhez, így az oxigéndús környezet serkenti az étvágyukat és aktivitásukat.
  • Tápanyag-beáramlás: Az eső lemossa a partról, a növényzetről a tápanyagokat és kisebb rovarokat a vízbe, ami vonzza a halakat, mint egy terített asztal. Ez a természetes etetés a dévérkeszegeket is az adott területre tereli.
  • Stabilitás a halak viselkedésében: A hosszan tartó, egyenletes eső, különösen az enyhe széllel társulva, egyfajta stabilitást teremt a vízi környezetben. A halak kevésbé idegesek, nyugodtabbak, és kevesebbet változtatnak helyet.
  • Kevesebb zavaró tényező: Az átlagos napokon zsúfolt vízpartok az esőben kiürülnek. Kevesebb a motorcsónak, a fürdőző, a hangoskodó, ami a halak számára nyugodt és biztonságos környezetet biztosít.

A megfelelő felszerelés kiválasztása

Bár az időjárás kedvezhet, a megfelelő felszerelés elengedhetetlen a sikerhez. A feeder horgászat és az úszós módszerek a legelterjedtebbek dévérkeszegre, és mindkettőnek megvan az előnye esős időben.

Feeder horgászat esőben

A feeder botok kiválóan alkalmasak a dévérkeszeg horgászatára esős, borús időben. A spiccen keresztül történő kapásjelzés rendkívül érzékeny, és a szél, eső által keltett vízi mozgások ellenére is jól észrevehető marad.

  • Bot: Egy 3,30-3,90 méteres, könnyű vagy közepes feeder bot (light/medium feeder) ideális. A lágyabb akciójú botok segítenek a finom kapások észlelésében, és a dévér szájszélét sem tépik ki fárasztás közben.
  • Orsó: Egy 3000-es vagy 4000-es méretű orsó megfelelő zsinórkapacitással és megbízható fékrendszerrel.
  • Zsinór: Főzsinórnak monofil zsinórt válasszunk (0,18-0,22 mm), mely ellenáll a kopásnak és elnyeli az apró rántásokat. Előkének használhatunk vékonyabb (0,12-0,16 mm) fluorocarbon vagy monofil zsinórt, ami kevésbé feltűnő a halak számára.
  • Etetőkosár: Esős időben az etetőanyag lassabban oldódik, így használhatunk nyitott végű kosarat (open-end feeder) vagy akár method kosarat is, ha sűrűbb, lassabban oldódó etetőanyagot vetünk be. A kosár súlyát a távolság és az áramlás (ha van) határozza meg.
  • Horog: Kis méretű, 10-16-os, vékony húsú horog, mely nem sérti meg a csali állagát, és könnyen behatol a dévér szájszélébe.

Úszós horgászat esőben

Az úszós módszer is hatékony lehet, különösen a partközeli, sekélyebb részeken.

  • Bot: Hosszú, 4-6 méteres match bot, vagy akár rakós bot ideális a finom úszós horgászathoz.
  • Úszó: Hosszú szárú, vékony antennájú úszók, melyek jól láthatók a borús időben, és a legapróbb kapást is jelzik. Súlyukat a távolsághoz és a szélhez igazítsuk.
  • Zsinór és horog: Hasonlóan a feederhez, vékony zsinórok és kis horgok a célravezetőek.

Etetőanyag és csali stratégia

Az etetőanyag és a csali megválasztása kulcsfontosságú. Esős időben a dévérkeszeg viselkedése kissé megváltozhat, így az etetési stratégiánkat is ehhez kell igazítani.

Etetőanyag

Esős időben az etetőanyagnak lassabban kell oldódnia, hogy hosszabb ideig a mederfenéken maradjon, és ne mosódjon el túl gyorsan.

  • Összetétel: Használjunk sötétebb színű, finomabb szemcséjű, de ragadósabb etetőanyagot. A világos színek feltűnőbbek, és néha riasztóak lehetnek borús, alacsony fényviszonyok mellett.
  • Ízesítés: A dévérkedvezőbb ízek a fűszeres, édes-fűszeres vagy enyhén halas aromák lehetnek. A vanília, karamell, kender, de akár a fokhagyma is jó választás. Ne féljünk erősebb aromákat használni, mert az eső leviszi az illatokat a vízben.
  • Nedvesítés: Az etetőanyagot nedvesítsük be alaposabban, mint napsütéses időben. A túlnedvesített, tömör etetőanyag lassabban bontja le a fenéken, így a halak hosszabb ideig a helyünkön tarthatók. Hagyjuk pihenni a bekevert anyagot legalább 15-20 percig, majd utónedvesítsük, ha szükséges.
  • Adalékok: Adjunk hozzá kevés élő anyagot (csonti, giliszta darabok, szúnyoglárva) és főtt magvakat (kukorica, kender, búza) az etetőanyaghoz. Ezek a dévérek kedvencei, és tovább a helyünkön tartják a halakat.

Csali

A dévérkeszeg táplálkozása esős időben is sokoldalú, de vannak bevált csalik, amelyek különösen eredményesek lehetnek.

  • Természetes csalik:
    • Csonti: Mindig nyerő választás. Kisebb fürtben, vagy akár 1-2 szem is hatásos lehet.
    • Pinki: A csontinál is kisebb, finomabb kapásokat produkálhat.
    • Giliszta: Főleg a trágyagiliszta és a „dendrobaena” típusú giliszták darabolva, vagy egészben (mérettől függően) kiválóan működnek. Mozgásukkal felkeltik a dévér figyelmét.
    • Szúnyoglárva: Kiváló finomszerelékes csalik, főleg, ha a dévérek óvatosan táplálkoznak.
    • Kukorica: Főtt vagy konzerv kukorica, esetleg aromával ízesítve. A mini bojlikhoz hasonlóan, de természetesebb ízvilággal.
  • Mesterséges csalik:
    • Mini bojlik/Pelletek: Kisebb (6-8 mm) édes, fűszeres, vagy halliszt alapú pop-upok vagy wafterek, melyek kissé elemelkednek az iszapos fenékről.
    • Pufik/Fluro pop-upok: Főleg akkor, ha a halak a fenékről kissé elemelkedve táplálkoznak.
  • Csalikombinációk: Gyakran a legjobb a „szendvics” csali, például egy szem kukorica egy-két szem csontival kombinálva, vagy egy kis giliszta darab egy pinkivel. Ez a kombináció ízben, illatban és mozgásban is komplex ingert ad.

Horgászati technikák és tippek

A sikeres keszeg horgászathoz esős időben néhány speciális technikai fogást is be kell vetni.

1. Célzás és pontosság

Esőben, szélben nehezebb pontosan dobni, de a pontosság kulcsfontosságú. Etessünk egy fix pontra, és oda is dobjunk vissza folyamatosan. Használjuk a zsinórklipszet a távolság rögzítésére, és egy fix pontot a túlparton a pontos iránytartáshoz.

2. Kapásjelzés

A dévérkeszeg kapása esős időben, főleg ha hidegfront is van, sokszor rendkívül óvatos. Gyakran csak a spicc finom rezzenését, egy-egy lassú felhúzást vagy oldalra történő elhúzást látunk. Figyeljünk a legapróbb jelre is! Esőben az orsó féke és a bot spiccgyűrűi könnyebben lefagyhatnak, ezáltal a zsinór nehezebben fut, és ez a kapásjelzést is befolyásolhatja. Érdemes időnként ellenőrizni és tisztítani őket.

3. Etetési ritmus

Kezdjük egy alapozó etetéssel (5-8 kosár etetőanyag), majd utána tartsunk egyenletes, de lassabb etetési ritmust (15-25 percenként egy kosár). A dévérek szeretnek tartósan egy helyen táplálkozni, és a borús idő is a nyugodtabb táplálkozásra ösztönzi őket.

4. Helyválasztás

Esős időben a dévérek gyakran a sekélyebb, de növényzettel védett, vagy akadósabb, fás részekre húzódnak. Kereshetjük őket a partközeli töréseken, az iszaposabb mederfenéken, ahol könnyebben találnak táplálékot. A befolyó patakok, árkok környéke is ígéretes lehet, mivel az eső oda mossa be a tápanyagokat. Kerüljük a túl mély, stagnáló részeket, ahol az oxigénhiányos rétegek kialakulhatnak.

5. Vízmélység

Ne ragaszkodjunk feltétlenül a mély vízhez! Ahogy említettük, a dévérek feljebb jöhetnek a vízoszlopban, vagy a sekélyebb részekre húzódhatnak. Kísérletezzünk különböző mélységekkel, különösen, ha nincs kapás. A vízhőmérséklet ingadozása is befolyásolhatja a halak tartózkodási helyét. Hidegfront esetén a mélyebb részek előnyösebbek lehetnek, míg enyhe, tartós esőben a sekélyebb részek is működhetnek.

6. Türelem és kitartás

Az esős horgászat megkívánja a türelmet. A kapások ritkábbak lehetnek, de annál értékesebbek. Ne adjuk fel túl hamar, próbálkozzunk különböző csalikkal, előkehosszal, és etetési ritmussal.

7. Kényelem és biztonság

Ne feledkezzünk meg a saját kényelmünkről és biztonságunkról sem! Egy jó minőségű vízálló ruha, csizma, sapka elengedhetetlen. Vigyünk magunkkal meleg italt, ételt. Egy esernyő vagy horgász sátor nagyban hozzájárul a komfortérzethez. Figyeljünk a csúszós partra, a megduzzadt vízre, és villámlás esetén azonnal hagyjuk el a vízpartot!

Összegzés

A dévérkeszeg horgászata esős, borús időben egy különleges élmény, amely sokkal több sikert tartogathat, mint gondolnánk. A csökkent fényviszonyok, a megnövekedett oxigénszint és a tápanyag-beáramlás mind a horgász kezére játszanak. A megfelelő felszereléssel, jól átgondolt etetőanyag- és csali stratégiával, valamint a speciális technikai fogások alkalmazásával garantált a siker. Ne féljünk tehát az esőtől, a borúsnak tűnő időtől, hanem tekintsük lehetőségnek, hogy kipróbáljuk magunkat egy kihívásokkal teli, de annál inkább kifizetődő horgászkalandban. A horgászat tippek és a felkészültség meghozza gyümölcsét. Ne feledjük, a legszebb halak gyakran éppen akkor érkeznek, amikor a legtöbben már régen otthon ülnek a melegben!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük