A Balaton, Közép-Európa legnagyobb tava, nem csupán természeti kincsünk és kedvelt üdülőhely, hanem egy komplex ökoszisztéma is, amelynek gondozása és fenntartása kiemelt figyelmet igényel. Ennek az ökoszisztémának egyik kulcsfontosságú eleme a gazdag és változatos halállomány, amelynek megőrzése és fejlesztése elengedhetetlen a tó biológiai egyensúlyának fenntartásához. A halgazdálkodási feladatokat ellátó szervezetek, mint például a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt., folyamatos munkával biztosítják, hogy a tó halállománya egészséges és fenntartható maradjon.
Ezen erőfeszítések egyik fontos része a rendszeres haltelepítés, amely során őshonos fajok egyedeit juttatják a tó vizébe, pótolva a természetes szaporulatot és ellensúlyozva a horgászat vagy egyéb környezeti tényezők okozta esetleges csökkenést. Különös figyelmet fordítanak a süllő (Sander lucioperca) állományának kezelésére, amely a Balaton egyik legértékesebb és legkeresettebb ragadozóhala, fontos szerepet tölt be a táplálékláncban és a horgászturizmusban egyaránt.
A közelmúltban egy újabb jelentős lépés történt a süllőállomány erősítése érdekében. A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. szakemberei Balatonkenese partjainál végeztek telepítést. Ennek során 502 kilogramm gondosan nevelt, egynyaras korosztályú süllőt engedtek szabadon a tó vizében. Az egynyaras ivadékok telepítése különösen hatékony módszer, mivel ezek a fiatal halak már elég fejlettek ahhoz, hogy jó eséllyel alkalmazkodjanak a természetes környezethez és sikeresen felnőjenek. A telepítés a helyi Horgászegyesület kikötőjében zajlott, ahol a halakat egy speciális csúszda segítségével, kíméletesen juttatták a halszállító járműből a Balatonba, minimalizálva a stresszt és maximalizálva a túlélési esélyeiket.
Ez a balatonkenesei esemény nem egyedi eset, hanem egy gondosan megtervezett éves program része. Az idei évben a Zrt. eddig összesen 3664 kilogramm süllőt helyezett ki a tó különböző pontjain. Ez a mennyiség már jelentős részét képezi az éves tervben szereplő 6000 kilogrammos kötelezettségvállalásnak. A szakemberek célja, hogy a teljes tervezett mennyiséget december közepéig a Balatonba juttassák, ezzel is hozzájárulva a tó ragadozóhal-állományának hosszú távú stabilitásához.
Az ilyen mértékű állománypótlás elengedhetetlen a Balaton ökológiai egyensúlyának fenntartásához. A süllő, mint csúcsragadozó, fontos szerepet játszik az apróbb halfajok állományának szabályozásában, hozzájárulva a táplálékhálózat egészséges működéséhez. Emellett a süllő gazdasági jelentősége is kiemelkedő, hiszen a sporthorgászok egyik legkedveltebb célhala, így a telepítések közvetve a horgászturizmust és a kapcsolódó helyi gazdaságot is támogatják.
Fontos megjegyezni, hogy ezek a telepítések jelentős anyagi erőforrást igényelnek. A mostani balatonkenesei telepítés, ahogy az éves program jelentős része is, a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) támogatásával valósulhatott meg. A MOHOSZ Állománypótlási és Fejlesztési Célelőirányzat (ÁPFE) pályázati rendszere biztosítja a szükséges forrásokat ahhoz, hogy a halgazdálkodási szervezetek hatékonyan végezhessék munkájukat, hozzájárulva vizeink halállományának megőrzéséhez és fejlesztéséhez országszerte.
Összefoglalva, a Balaton süllőállományának folyamatos telepítése komplex és felelősségteljes munka, amely a tó ökológiai integritásának megőrzését, a biológiai sokféleség fenntartását és a horgászati lehetőségek biztosítását egyaránt szolgálja. A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. és a MOHOSZ együttműködése példaértékű abból a szempontból, hogyan lehet összehangolt erőfeszítésekkel és célzott támogatásokkal hozzájárulni természeti értékeink hosszú távú megóvásához.
Forrás & fotók: BHNp Zrt.