Sok kezdő akvarista esik abba a hibába, hogy alábecsüli az aranyhalak igényeit. Azt gondolják, elég nekik egy kis gömbakvárium, pedig ez távol áll a valóságtól. Az aranyhalak szennyezők, és ha nem kapnak megfelelő körülményeket, hamar megbetegszenek és elpusztulnak. Egy 150 literes akvárium már jó kiindulópont lehet két aranyhal számára, de a megfelelő szűrés és a gondos karbantartás elengedhetetlen a sikeres tartáshoz. Nézzük meg, hogyan teremthetünk ideális otthont ezeknek a népszerű halaknak!
Akváriumméret és Társaik
Bár a 150 literes akvárium jó kezdet, fontos megérteni, hogy az aranyhalak mennyire nőhetnek. Sok fajta, mint például a közönséges aranyhal, akár 30 cm-re is megnőhet! Ezért ha azt szeretnénk, hogy halaink hosszú és boldog életet éljenek, érdemes a lehető legnagyobb akváriumot választani. Ha több aranyhalat szeretnénk tartani, mindenképpen növelni kell az akvárium méretét.
Érdemes megfontolni, hogy a 150 literes akvárium két aranyhal számára optimális, de ha lehetőségünk van rá, egy nagyobb akvárium (200 liter vagy még nagyobb) még jobb választás lenne. A nagyobb vízmennyiség stabilabb környezetet biztosít, és kevésbé valószínű, hogy hirtelen megváltoznak a vízparaméterek, ami stresszhelyzetet okozhat a halaknak.
Szűrés: Az Egészséges Akvárium Alapja
Az aranyhalak sok hulladékot termelnek, ezért a megfelelő szűrés kulcsfontosságú. A jó szűrő háromféle szűrést biztosít:
- Mechanikai szűrés: Eltávolítja a látható szennyeződéseket, mint a szerves hulladékot és az ételmaradékokat.
- Biológiai szűrés: A hasznos baktériumok lebontják a halak ürülékéből és a lebomló szerves anyagokból származó ammóniát és nitritet, melyek mérgezőek a halakra.
- Kémiai szűrés: Eltávolítja a nem kívánt anyagokat, például a gyógyszermaradványokat és a színt adó tanninokat.
Nézzük, milyen típusú szűrők jöhetnek szóba egy 150 literes akváriumhoz:
- Belső szűrők: Ezek a szűrők az akvárium belsejében helyezkednek el. Könnyen telepíthetők és karbantarthatók, de kevésbé hatékonyak, mint a külső szűrők. 150 literhez választhatunk egy erősebb belső szűrőt, de ne feledkezzünk meg a rendszeres tisztításról.
- Külső szűrők: Ezek a szűrők az akváriumon kívül helyezkednek el, és csöveken keresztül szívják be és juttatják vissza a vizet. Sokkal hatékonyabbak, mint a belső szűrők, és nagyobb szűrőanyag-kapacitással rendelkeznek. Ideálisak az aranyhalak tartására, mivel a nagy szennyezés miatt nagyobb szűrőkapacitásra van szükség.
- Szivacsos szűrők: Egyszerű és olcsó megoldás, de főleg a mechanikai és biológiai szűrésben jeleskednek. Jó kiegészítő szűrőként használhatók, de önmagukban nem elegendőek egy 150 literes aranyhalas akváriumhoz.
A szűrő kiválasztásakor figyeljünk arra, hogy a szűrő teljesítménye elegendő legyen az akvárium méretéhez. Általános szabály, hogy a szűrőnek legalább négyszer-ötször át kell forgatnia az akvárium teljes víztartalmát óránként. Tehát egy 150 literes akváriumhoz egy legalább 600-750 liter/órás teljesítményű szűrőre van szükség.
További Fontos Szempontok a Tartásnál
A megfelelő szűrés mellett számos más tényező is befolyásolja az aranyhalak egészségét és jólétét:
- Vízhőmérséklet: Az aranyhalak hidegvízi halak, de a szélsőséges hőmérsékletváltozások nem tesznek jót nekik. Az ideális vízhőmérséklet 18-24°C között van.
- Vízcsere: Rendszeres, részleges vízcsere elengedhetetlen. Hetente cseréljünk le az akvárium vizének 25-50%-át. A csere során figyeljünk arra, hogy a friss víz hőmérséklete és kémiai összetétele (pl. klórtartalom) ne térjen el jelentősen az akvárium vizétől. Használjunk vízelőkészítőt a csapvíz kezelésére.
- Aljzat: Használjunk apró szemcsés aljzatot, vagy akár teljesen aljzatmentes akváriumot. Az aranyhalak szeretnek turkálni az aljzatban, és a nagyobb szemcsés aljzatba könnyen beragadhatnak ételmaradékok, amelyek rothadásnak indulhatnak.
- Növények: Az aranyhalak megeszik a legtöbb növényt, ezért válaszunk olyan fajtákat, amelyek ellenállóbbak, vagy használjunk műnövényeket. Jó választás lehet például az Anubias, a Jáva moha vagy a Vallisneria.
- Etetés: Az aranyhalakat naponta kétszer etessük, mindig csak annyit, amennyit pár perc alatt elfogyasztanak. Túl sok étel=túl sok szennyezés. Válasszunk minőségi, aranyhalak számára készült tápot, amely tartalmazza a szükséges tápanyagokat. Az étrendet kiegészíthetjük zöldségekkel (pl. spenót, borsó) és fagyasztott eleségekkel (pl. szúnyoglárva, artemia).
- Díszítés: Az akváriumot díszíthetjük kövekkel, gyökerekkel, de figyeljünk arra, hogy ne legyenek éles széleik, amelyek megsérthetik a halakat. Biztosítsunk búvóhelyeket is a halak számára.
- Vízparaméterek: Rendszeresen ellenőrizzük a vízparamétereket (pH, ammónia, nitrit, nitrát) tesztcsíkokkal vagy csepptesztekkel. Az ammónia és nitrit értéke mindig 0 legyen. A nitrát értéke ne haladja meg a 20 ppm-et.
Betegségek és Megelőzés
Az aranyhalak is fogékonyak lehetnek betegségekre, különösen akkor, ha nem megfelelőek a tartási körülmények. A leggyakoribb betegségek közé tartozik a fehérfoltosság (Ichthyophthirius multifiliis), a gombás fertőzések és a bakteriális fertőzések. A megelőzés a legfontosabb: tartsuk tisztán az akváriumot, biztosítsunk megfelelő szűrést és etetést, és kerüljük a hirtelen hőmérsékletváltozásokat. Ha betegséget észlelünk, minél hamarabb kezdjük meg a kezelést.
Összegzés
Egy 150 literes akvárium megfelelő lehet két aranyhalnak, de a sikerhez elengedhetetlen a megfelelő szűrés, a rendszeres karbantartás és a gondos odafigyelés. Ne feledjük, hogy az aranyhalak hosszú életűek lehetnek, akár 10-15 évig is élhetnek, ezért érdemes időt és energiát fektetni a megfelelő tartási körülmények megteremtésébe.