Egy 1200 literes akvárium már komoly kihívást jelent a szűrés szempontjából. Nem elég a „majdnem jó”, itt a tökéletesre kell törekedni. Egy ekkora víztömegben a biológiai egyensúly fenntartása kulcsfontosságú, és a megfelelő szűrés nélkül ez szinte lehetetlen. Ebben a cikkben azt vizsgáljuk meg, hogyan kombinálható a külső szűrő és a szűrőakvárium a lehető leghatékonyabb szűrés elérése érdekében.
Miért Szükséges Komoly Szűrés Egy Ekkora Akváriumban?
Nagyobb akvárium, nagyobb felelősség! Egy 1200 literes akvárium rengeteg halnak adhat otthont, ami viszont megnöveli a biológiai terhelést. A halak ürüléke, a bomló növényi részek és a fel nem használt táplálék mind ammóniát termelnek, ami rendkívül mérgező a halak számára. A nitrifikációs baktériumok az ammóniát nitritté, majd nitráttá alakítják. A nitrit szintén káros, a nitrát pedig, bár kevésbé, de nagy mennyiségben szintén problémákat okozhat, algásodáshoz vezethet. A megfelelő szűrés célja tehát a káros anyagok eltávolítása, és a biológiai egyensúly fenntartása.
A Külső Szűrő Előnyei és Hátrányai
A külső szűrő az egyik legnépszerűbb és legelterjedtebb szűrési módszer. Előnye, hogy az akváriumon kívül helyezkedik el, így nem vesz el helyet a medencéből. Emellett általában nagy szűrőkapacitással rendelkezik, többféle szűrőközeget is tartalmazhat (mechanikai, biológiai, kémiai), és könnyen karbantartható. A hátránya, hogy drágább lehet, mint a belső szűrők, és a csövek miatt esztétikailag nem feltétlenül a legszebb megoldás.
Egy 1200 literes akváriumhoz már mindenképpen egy nagyméretű, nagy teljesítményű külső szűrőre van szükség. Fontos, hogy a szűrő áramlási sebessége (l/h) megfelelő legyen, és a szűrőanyag mennyisége is elegendő legyen a biológiai szűréshez. Célszerű olyat választani, ami több szűrőkosárral rendelkezik, így könnyebben variálhatjuk a szűrőanyagokat.
A Szűrőakvárium Előnyei és Hátrányai
A szűrőakvárium (sump) egy külön akvárium, amelyet az akvárium alá helyeznek el. A vizet az akváriumból levezetik a szűrőakváriumba, ahol megtörténik a szűrés, majd a megtisztított vizet visszapumpálják az akváriumba. A szűrőakvárium legnagyobb előnye a hatalmas szűrőkapacitás. Rengeteg szűrőanyagot elhelyezhetünk benne, és a víz is sokkal lassabban áramlik át rajta, ami javítja a szűrés hatékonyságát. Emellett a szűrőakvárium további előnyei közé tartozik, hogy a fűtőtestet, a CO2 reaktort és egyéb berendezéseket is elrejthetjük benne, így az akvárium látványa letisztultabb marad. Hátránya, hogy helyigényes, és bonyolultabb a kiépítése.
A Kombináció: Külső Szűrő és Szűrőakvárium Együtt
A legideálisabb megoldás egy 1200 literes akvárium szűrésére a külső szűrő és a szűrőakvárium kombinációja. Ebben az esetben a külső szűrő a mechanikai szűrésért felelhet (a durvább szennyeződések eltávolításáért), a szűrőakvárium pedig a biológiai és a kémiai szűrésért. Ez a kombináció maximális szűrőkapacitást biztosít, és a legstabilabb biológiai egyensúlyt teszi lehetővé.
A külső szűrőt érdemes olyan szűrőanyagokkal feltölteni, mint a szivacsok, a perlonvatta, vagy a kerámia gyűrűk, amelyek a nagyobb szennyeződéseket szűrik ki. A szűrőakváriumban pedig elhelyezhetünk biológiai szűrőanyagokat, mint a siporax, a bioballok, vagy a lávakő. Ezen kívül a szűrőakváriumban helyet kaphat egy fehérjehab-leválasztó (skimmer), ami a vízben oldott szerves anyagokat távolítja el, és egy foszfát eltávolító reaktor is.
Tippek a Hatékony Szűréshez
- Rendszeresen tisztítsuk a szűrőket! A külső szűrőt 2-3 havonta, a szűrőakváriumot pedig szükség szerint takarítsuk ki.
- Ne mossuk ki a szűrőanyagokat csapvízzel! A csapvíz klórt tartalmaz, ami elpusztítja a hasznos baktériumokat. Használjunk akváriumvizet a tisztításhoz.
- Cseréljük a szűrőanyagokat időnként! A szűrőanyagok idővel eltömődnek, és elveszítik a hatékonyságukat.
- Figyeljük a vízparamétereket! Rendszeresen mérjük az ammónia, a nitrit és a nitrát szintet.
- Ne terheljük túl az akváriumot! Ne tartsunk túl sok halat, és etessük őket mértékkel.
Összegzés
Egy 1200 literes akvárium szűrése komoly feladat, de a megfelelő technikával és a rendszeres karbantartással könnyen megoldható. A külső szűrő és a szűrőakvárium kombinációja a legideálisabb megoldás, mivel maximális szűrőkapacitást biztosít, és a legstabilabb biológiai egyensúlyt teszi lehetővé. Ne feledkezzünk meg a rendszeres tisztításról és karbantartásról, valamint a vízparaméterek folyamatos ellenőrzéséről sem!