A 120 literes akvárium egy népszerű választás a kezdő és a haladó akvaristák körében egyaránt. Elég nagy ahhoz, hogy változatos halpopulációt tartson fenn, de még kezelhető méretű a karbantartása és a berendezése szempontjából. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk, milyen halak érezhetik jól magukat egy ilyen méretű akváriumban, és milyen világítási igényeik vannak.

Ideális Halpopuláció 120 Literes Akváriumba

A halpopuláció kiválasztásakor kulcsfontosságú a halak méretének, viselkedésének és vízigényének figyelembe vétele. A túlzsúfoltság stresszt okozhat a halaknak, ami betegségekhez és rossz vízminőséghez vezethet. Az aranyszabály: 1 cm halhosszúság / 1 liter víz. Ezt persze érdemes rugalmasan kezelni, figyelembe véve a halak aktivitását és a berendezés által biztosított búvóhelyeket.

Társas Akváriumba Ajánlott Halak

A társas akvárium egy olyan akvárium, ahol különböző fajtájú, békés halak élnek együtt. 120 literben rengeteg lehetőségünk van:

  • Neonhal (Paracheirodon innesi): Kis méretük (kb. 4 cm) miatt egy raj neonhal gyönyörű látványt nyújt. Legalább 8-10 egyedet tartsunk belőlük.
  • Ékfoltos razbóra (Trigonostigma heteromorpha): Hasonlóan a neonhalhoz, békés és rajokban érzi jól magát. 6-8 példány ideális.
  • Corydoras harcsák: Ezek a kis páncélos harcsák a talajon keresgélnek táplálékot, segítve az akvárium tisztán tartását. 5-6 corydoras ajánlott.
  • Platty (Xiphophorus maculatus) és Molly (Poecilia sphenops): Élő szülő halak, amelyek könnyen szaporodnak. Színesek és aktívak, de figyeljünk a túlszaporodásra.
  • Törpe gurámi (Trichogaster lalius): Gyönyörű és békés hal, amely a felső vízrétegekben úszkál. Egy pár vagy egy hím és két nőstény javasolt.
  • Zebradánió (Danio rerio): Aktív és könnyen tartható hal, amely rajokban érzi jól magát.

Kerülendő Halak

Néhány halfajta nem alkalmas 120 literes akváriumba a mérete, a viselkedése vagy a speciális igényei miatt:

  • Aranyhal: Nagyra nőnek és sok szemetet termelnek, ami terheli a vizet.
  • Betta hal (Betta splendens) – ha társas akvárium: Bár gyönyörű, a hímek agresszívak lehetnek más halakkal szemben. Egyedül, egy jól berendezett akváriumban viszont kiváló választás lehet.
  • Nagy testű harcsák (pl. gibiceps): Túlságosan nagyra nőnek egy 120 literes akváriumba.
  • Territoriális vagy agresszív sügérek: Sok sügér agresszív lehet más halakkal szemben, ami stresszt okozhat.

Világítási Igény 120 Literes Akváriumban

A világítás kulcsfontosságú az akvárium élővilága számára. A növényeknek fotoszintézishez van szükségük fényre, a halaknak pedig a napi ritmusukhoz. A megfelelő fény hatással van a halak színeire is, élénkebbé téve azokat.

A Fény Spektruma és Intenzitása

A növények számára a 6500K körüli színhőmérsékletű (nappali fény) világítás a legideálisabb. Az intenzitás függ a növények igényeitől. A kevésbé igényes növényeknek elegendő a gyengébb fény, míg a magasabb igényű növények erősebb világítást igényelnek.

LED Világítás

A LED világítás a legnépszerűbb választás az akváriumokhoz, mivel energiatakarékos, hosszú élettartamú és széles színválasztékban kapható. Egy 120 literes akváriumhoz általában 20-40 Watt LED fényforrás elegendő, de ez függ a növények igényeitől.

Növények Világítási Igénye

  • Alacsony fényigényű növények: Jávai moha, Anubias, Microsorum (szárnyaslevél). Ezek a növények kevés fénnyel is jól érzik magukat.
  • Közepes fényigényű növények: Echinodorus (amazonasi kardfű), Cryptocoryne. Ezek a növények közepes intenzitású világítást igényelnek.
  • Magas fényigényű növények: Hemianthus callitrichoides (kubai gyöngyhajúfű), Rotala. Ezek a növények erős világítást és CO2 adagolást igényelnek.

A Világítás Időtartama

A világítás időtartama is fontos. Általában napi 8-10 óra világítás elegendő. A túl hosszú világítás algásodáshoz vezethet.

Összegzés

Egy 120 literes akvárium nagyszerű lehetőséget kínál egy gyönyörű és változatos vízi világ megteremtésére. A halpopuláció gondos kiválasztásával és a megfelelő világítás biztosításával egészséges és harmonikus környezetet teremthetünk halaink és növényeink számára. Ne felejtsük el, hogy a rendszeres vízcsere és a szűrés is elengedhetetlen a jó vízminőség fenntartásához. Sok sikert az akvarisztikához!