Saját tóval rendelkezni fantasztikus dolog! Akár horgászni szeretnél, akár csak gyönyörködni a vízben úszkáló halakban, a telepítés előtti tervezés kulcsfontosságú. Egy 100 m3-es tó nem számít nagynak, ezért körültekintően kell kiválasztani a megfelelő hazai halfajokat, hogy a lehető legjobban kihasználjuk a rendelkezésre álló teret és a halak számára ideális életteret biztosítsunk.
Mire figyeljünk a telepítés előtt?
Mielőtt belevágnánk a halfajok kiválasztásába, tisztázzunk néhány alapvető dolgot:
- A tó vízmélysége: A mélyebb tavak alkalmasabbak a nagyobb testű halaknak és jobban ellenállnak a hőingadozásnak.
- A víz minősége: A víz pH-értéke, oxigéntartalma és egyéb paraméterei nagymértékben befolyásolják a halak életben maradását. Érdemes vizsgáltatni a vizet.
- A tó aljzata: A homokos, kavicsos aljzat más halfajoknak kedvez, mint a hínárral borított, iszapos aljzat.
- A tó növényzete: A növények nemcsak oxigént termelnek, hanem búvóhelyet is biztosítanak a halaknak és táplálékot is nyújtanak.
- A tó elhelyezkedése: A napos, szeles helyeken lévő tavak gyorsabban felmelegszenek, míg az árnyékos, védett tavak hűvösebbek maradnak.
Miután ezeket a tényezőket felmértük, elkezdhetünk gondolkodni azon, hogy milyen halakat telepítsünk a tóba.
Ajánlott hazai halfajok 100 m3-es tóba
Egy ekkora tóba nem érdemes túl sok fajt telepíteni, inkább a minőségre és a harmóniára törekedjünk. A következő fajok jól érezhetik magukat egy 100 m3-es tóban:
Aranyhal (Carassius auratus)
Az aranyhal az egyik legnépszerűbb választás tavakba, mivel igénytelen, könnyen tartható és gyönyörű látványt nyújt. Többféle színváltozata létezik, így igazán színes kavalkádot hozhatunk létre. Viszont, ha a cél nem a dekoráció, inkább ne telepítsünk aranyhalat, mert túlszaporodhat és felboríthatja a tó ökológiai egyensúlyát.
Kárász (Carassius carassius)
A kárász egy rendkívül szívós halfaj, amely jól tűri a rosszabb vízminőséget is. Előszeretettel tartózkodik a tó alján, ahol táplálékot keresgél. Ideális választás lehet, ha a tóban sok iszap van.
Compó (Tinca tinca)
A compó egy rejtőzködő életmódot folytató halfaj, amely a tó növényzettel dús részein érzi jól magát. Értékes hal, mivel természetes módon tisztítja a tó vizét. Szereti a mély, iszapos vizet.
Vörösszárnyú keszeg (Scardinius erythrophthalmus)
A vörösszárnyú keszeg egy szép, élénk színű halfaj, amely a tó felső rétegeiben tartózkodik. Szívesen táplálkozik a vízbe hullott rovarokkal és növényi anyagokkal. Közepes méretű tavakba ideális választás.
Naphal (Lepomis gibbosus)
A naphal egy szép, színes hal, ami ráadásul a szúnyoglárvákat is pusztítja, ezért hasznos tagja lehet a tó élővilágának. Nagyon szaporák, ezért érdemes korlátozni a számukat.
Mekkora legyen a halállomány?
Fontos kérdés, hogy mennyi halat telepítsünk a tóba. Túlzsúfolt tóban a halak szenvednek, a vízminőség romlik, és könnyebben terjednek a betegségek. Általános szabály, hogy 1 m3 vízre kb. 1 kg halat számíthatunk. Tehát egy 100 m3-es tóba körülbelül 100 kg halat telepíthetünk. Persze ez függ a halak méretétől és fajtájától is.
Etetés és gondozás
A halak etetése nem feltétlenül szükséges, ha a tóban elegendő természetes táplálék áll rendelkezésre. Azonban, ha szeretnénk, hogy a halak gyorsabban növekedjenek, akkor etethetjük őket speciális haleleséggel. Ügyeljünk arra, hogy ne etessük túl a halakat, mert a maradék táplálék rontja a vízminőséget.
Rendszeresen ellenőrizzük a vízminőséget, és szükség esetén gondoskodjunk a víz cseréjéről vagy szűréséről. Távolítsuk el a tóba hullott faleveleket és egyéb szerves anyagokat, hogy megelőzzük a víz rothadását.
Összegzés
A 100 m3-es tó ideális lehet a hazai halfajok tartására, de a sikerhez elengedhetetlen a megfelelő tervezés és gondozás. Válasszuk ki a tó adottságainak leginkább megfelelő fajokat, ügyeljünk a megfelelő halállományra, és gondoskodjunk a vízminőségről. Így hosszú távon élvezhetjük a saját tavunk szépségét és a benne élő halak társaságát.